| boxeru a întrebat:

Cunoasteti vreun remediu impotriva gastritei la stomac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai important este sa afli daca ai infectie cu Helicobacter Pylori (cea mai frecventa cauza de gastrita) si sa-ti tratezi aceasta infectie conform unei scheme recomandate de gastroenterolog. Daca n-o sa faci asta, nu te vei vindeca nicicum de gastrita si ai risc crescut de ulcer si cancer gastric. Asadar, un consult si o endoscopie digestiva superioara sunt absolut necesare.

| micurutza2005 a răspuns:

Poate o sa-ti vina sa razi sau nu o sa crezi dar si eu sufeream de problema asta de ani de zile si nu prea o puteam combate pe multa vreme tot gust de lamaie adica acru revenea dupa un timp aveam acid din cauza gastritei si eu am fost la medic etc dar de cand merg la ceragem nici o data sau o zi nu am mai avut senzatia de acid sau ceva si nu ma mai doare stomacul pot manca orice nu mai am probleme cu gastrita si altii si-au rezolvat probleme cu stomacul la ceragem nu numai eu sa stii si inca dupa destul de putine sedinte cred ca nici nu am avut 15sedinte si nu am mai avut problemele astea si cafeaua dimineata ma deranja de la gastrita si acum nu mai am nimic, incearca si tu cu ceragem ajuta in multe si cu spatele ti-am mai zis. succes (de la gastrita se ajunge incet la ulcer gastric sa stii).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Consultă un gastroenterolog.
Nu mai consuma prăjit, tocat, carnea grea și grasă, conserve de orice fel, băuturile acide, chipsuri, fast-food-uri, etc.
Sănătate.