| DeCeMaiContează a întrebat:

Dupa cum v-am mai spus, pe 10 august voi face analize medicale deoarece nu am mai facut de vreo 11-12 ani(am 16 ani acum).De vreo 2 zile ma macina un gand cum ca as avea diabet(Doamne, sper sa nu am). Pana acum 1-2 saptamani mancam foarte nesanatos,chips-uri foarte multe,sucuri acidulate, dulciuri si alte prostii.Insa de 2 zile am inceput sa constientizez ca nu e bine si am inceput sa mananc mai sanatos.Ieri de exemplu am baut aproximativ 3 litri de apa plata(da, 3 litri),niste banane si spre rusinea mea, am mai mancat un ou kinder si o punga de chips-uri deoarece mi-a fost pofta.Dar asta nu se va mai intampla.Astazi deocamdata am baut cam 1 litru de apa, un suc de portocale natural(facut in casa) si am mancat un mar si o friptura.Mai urmeaza sa mananc o portocala sau 2 si am sa mai vad eu ce.Pe langa asta, voi incepe sa fac miscare de 3 ori pe zi.De asemenea,ma voi ruga la Dumnezeu sa nu am nimic de acest gen(adica diabet sau altele).Dar cu toate acestea, ma ingrijoreaza extrem de mult rezultatele analizelor.Mai ales ca pe 16 voi pleca la mare si mi-e super frica ca-mi voi strica toata vacanta si ca nu voi mai merge nicaieri.In afara de asta,mi-e frica ca nu am sa mai pot iesi in oras cu prietenii.Dar cea mai mare teama imi este de reactia parintilor si bunicului meu.Le-am tot zis parintilor mei,mai ales mamei ca mi-e frica de analize, dar ei au incercat sa ma linisteasca si mi-au spus ca nu am nimic si ca sunt sanatos tun.Eu vreau sa-i cred, dar nu prea pot din cauza fricii. Bunicul meu nu stie nimic din toate astea si am inceput sa ma gandesc cum va reactiona deoarece cam are probleme cu inima.Imi pare extrem de rau ca nu i-am ascultat pe parintii mei cand imi spuneau ca nu este sanatos ceea ce fac,acum daca am ceva grav,ei bine, nu stiu ce voi face...Ma gandesc tot timpul la asta, ca nu voi avea o viata normala si mai ales mi-e groaza de doua lucruri:de reactia alor mei si de faptul ca va trebui sa fac injectii in fiecare zi ca sa pot supravietui.M-am uitat pe simptomele acestei boli. Unul din simptome este urinarea excesiva.Ieri m-am dus la baie sa urinez de foarte multe ori, dar cred ca este din cauza ca am baut foarte multa apa(3 litri).Un alt simptom sunt mancarimile,si nu prea am, imi mai apar dar foarte rar si nu ma tin mult.Restul simptomelor nu le am:nu am sete excesiva,nu mi-e foame(dimpotriva,incep sa ma satur dupa ce mananc jumatate dintr-o portie),nu ma simt obosit etc.Ce ma pot face? Stiu ca raspunsurile voastre nu vor schimba rezultatele analizelor, dar chiar am nevoie de niste sfaturi.Va rog sa-mi raspundeti cu cea mai mare sinceritate si sa nu ma mintiti ca sa ma simt mai bine deoarece vreau sa stiu realitatea si in plus, nici nu ajuta la nimic.Nu incepeti sa ma certati deoarece oricum ma simt deja destul de stresat.
Dau funda...

1 răspuns:
| mudokins78 a răspuns:

Şi pe mine acum două săptămâni mă dure în pullă adlittera, după ce am fost la Victor Babeş (spitalul de boli infecţioase) aşteptam analizele dărâmat!, ziceai că mai am puţin şi mor. (Frica de sida, etc) după ce am luat analizele şi mi le-a citit un medic, am răsuflat uşurat, mă durea în pullă degeaba. Am avut o mică iritaţie de la atâta labă! Aşa că nu îţi face griji, mai rău e să nu te gândeşti la consecinţe şi să greşeşti mereu. Succes