| punintrebari13 a întrebat:

Daca ai anxietate sau tulburare obsesiva si iei medicamente, e posibil sa te simti bine dupa ce iei medicamente gen sa nu mai ai niciodata anxietate? la o stare de stres poate sa apara dar asa scurt si nu asa rau ca inainte sau cum? oricum banuiesc ca iti lasa medicul anxiar sau xanax in caz ca mai ai vreodata nevoie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Medicamentele pentru tulburarea obsesiva si anxietate NU te vindeca niciodata, doar te blegesc si te fac sa te simti mai bine, dar vindecarea tine numai de tine si de schimbarea dietei de mancare, complet. Nu exista medicatie care s ate vindece, fiindca tu continui sa manaci aacelasi porcarii care nu dau corpului nutrientii sanatosi si boala ta evolueaza, nu se vindeca.

| Violleta2022 a răspuns:

Acum vreo cativa ani am vazut un episod prezentat de niste medici, care au facut un experiment cu un copil de 4-5 ani, care era extrem de agitat si nu vorbea deloc, dar ula si tipa, fiindca avea anxietate severa si tulburare obsesiva si care manca toata ziua numai bomboane si snaksuri.

Medicii au venit pregatiti si au eliminat din casa acelor oameni tot ce era fast food si mancare nesanatoasa, dulciuri, paine, snaksuri si alte porcarii, inlocuindu-le cu:
- legume proaspete
- fructe proaspete
- si carne proaspata de pui, curcan si vita

Nu au mai avut voie sa cumpere nimic ce era ambalat sau pre-gatit, nici macar sosuri la borcane, sucuri sau dulciuri.

Familia copilului a decis ca vor face tot ce acesti medici si-i sfatuiesc fiindca isi iubeau fetita si voiau sa o vindece.
Asa ca, au inceput sa manace cu totii numai mancare facuta in casa doar cu legume proaspete si carne pe care au gatit-o. In primele 3 zile fetita nu a mancat mai nimic, doar a urlat si plans, dar dupa 3 zile era atat d einfoemtata ca a acceptat sa manace un pic din legumele gatite de mama ei.

Dupa 10 zile medicii s-au intors la casa fetitei cu probleme si au fost socati de ce au vazut: copilul era potolit si manca la masa mancare gatita de mama ei, ba chiar incepuse sa spuna vorbeasca cuvinte simple.

A fost un experiment care a meritat facut public si toti medicii spun acelasi lucru, ca aceste tulburari de comportamnet sunt datorita mancarurilor nesanatoase de multi ani, care le mancam si privam corpul de elementele vitale creierului si organelor interne.
Vitaminele, mineralele si oligoelementele sunt vitale bunei functioanari a creierului, cat si oragenlor interne. Aceste vitamine si minerale le luam numai din mancarea sanataosa, cu multe fructe proaspete, legume si carne.
Painea, orezul, pastele fainoase, cerealele, zaharul si dulciurile sunt complet interzise!

| StoicAnalysis a răspuns:

Da, te poti vindeca, dar doar daca iti schimbi si stilul de viata. Chiar daca iei medicamente, daca stilul tau de viata e unul care te perturba, mai rau faci. Pentru ca iei medicamente care iti incetinesc creierul in timp ce te lupti cu stilul tau haotic de a trai. Si e nasol, ca inebunesti mai repede.

| Davyd2001 a răspuns:

( Exemplu ) Dacă mie îmi e frică că nu
mai mă trezesc mâine din somn, și cu toate fricile acestea, o sa mă trezesc mâine dimineață, mie mi-a fost frica de un lucru care nu s-a întâmplat. si cel mai probabil nu o să se întâmple, dar asa e anxietatea. eu te indemn să te rogi Domnului Isus și El o să te scape de toate temerile tale