| Sandel13 a întrebat:

Cunoasteti pe cineva care a facut terapie combinat cu medicamente si i-a trecut de vreo boala? Fie anxietate,depresie, tulburare bipolara, tulburare obsesiva?

3 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns:

Pai as putea sa zic despre mine, care am incercat urmatoarele:
psiholog
medicamente
dezintoxicare
sport
meditatie
rugaciune
ca sa depasesc niste momente grele din viata, diagnosticat fiind cu tulburari bipolare si depresie.
Tot ce pot sa-ti zic e ca nu exista o reteta perfecta si la urma urmei tine doar de tine sa treci peste situatia cu care te confrunti.
Pe mine m-a ajutat sportul, muzica, jocurile pe pc, hobbyurile, poezia, credinta in Dumnezeu sau macar incercarea de a ma apropia de ceea ce numim spiritualitate, munca, cateva persoane apropiate si nadejdea ca se va schimba ceva.
Medicamentele pe care le-am luat mi-au facut mult rau, iar terapie nu am incercat, decat cateva sedinte la psiholog. Cred ca am avut ghinion cu pshihologul pentru ca nu mi-a parut ca intelegea ce ii spun si am renuntat rapid si mi-am dat seama ca tine doar de mine sa ma schimb si nu sunt cobaiul nimanui.
Nu exista niciun medicament mai bun ca increderea in sine.
As zice si de credinta in Dumnezeu, dar daca nu o ai, o sa ti se para povesti si prostii, deci n-are rost, cred ca are legatura cu felul in care cresti.
Am fost de multe ori aproape de moarte si de multe ori aproape de a imi lua viata si ceva m-a oprit si m-a ajutat sa merg mai departe.
Daca iti zic ca a fost un inger o sa zici ca sunt nebun, dar ceva te ajuta, daca vrei cu adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se pot vindeca bolile psihice sub tratament, doar le tratezi sa nu se agraveze. Doar ce presupune episod anxios, depresiv astea se pot vindeca, tot ce e clinic nu poți vindeca, medicii mint ca să le plătești consultațiile, tratament ședințele, am testat eu ogramada de pastile și nu te poți vindeca. Trebuie sa te resemnezi, te-ai născut cu defect genetic și asa ramai nu poti schimba asta

| alpacca a răspuns:

Nu "trecut", dar atat timp cât urmează tratamentul este sub control.