| klau95 a întrebat:

Daca ai cifoscolioza cum se poate trata? mai ai voie sa faci sport? se mai vindeca sau ramai cu ia pe viata

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Depinde de severitatea acesteia. Formele usoare necesita fiziokinetoterapie, cele severe se pot remedia chirurgical.
http://www.i-medic.ro/boli/scolioza

| hummer24 a răspuns:

Esti sigur ca ai asta? adica ai facut radiografie si ti-a zis doctorul?
Cred ca poti sa faci sport adica e si indicat sa faci anumite exercitii, inclusiv cu greutati numai nu cu greutati mari.
E greu sa-ti dam un sfat pentru ca nu ma pricep, tot un doctor de specialitate trebuie intrebat care cum e treaba si ce tip de exercitii trebuie sa faci.