| imihaistoian a întrebat:

Daca ai colita exista un produs din lapte sau un tip de lapte pe care il poti consuma si nu iti face rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Da, laptele de migdale. E ok ca e vegetal si prietenos cu stomacul. Cica si laptele de soia ar fi ok, dar nu stiu cat e de bun la gust.
Daca ai colita renunta la lapte si lactate.

| imihaistoian explică (pentru yellowalien):

Pai aia este ca nu pot sa renunt... si laptele de soia este bun dar foarte scump

| yellowalien a răspuns (pentru imihaistoian):

Stiu, sunt cam scumpe daca le cumperi din magazin...
Iti dau o reteta de lapte de migdale: http://bucuriebunastarehrisca.blogspot.com/......usan.html, daca ai blender e foarte simplu sa il prepari tu.
Mai poti incerca laptele de orez sau de cocos, dar nu stiu cat de usor sunt de gasit. Poti sa le comanzi de pe internet. http://www.driedfruits.ro/index.php?route=product/product&product_id=367

| yellowalien a răspuns (pentru imihaistoian):

Http://bucuriebunastarehrisca.blogspot.com/2010/01/lapte-cu-cacao.html poftim chiar si o reteta de lapte cu cacao, vegetal 100% si crud pe deasupra, deci pastreaza toate calitatile si vitaminele. :) Migdale crude ceva mai ieftine (in jur de 6 lei 250 de grame) gasesti la Kaufland - Stilla Natura.
Scuze ca ti-am trimis atatea linkuri dar mi s-a facut pofta si mie si simteam nevoia sa impartasesc reteta asta cu cineva :))