| anonim_4396 a întrebat:

Se poate face diabet din cauza stresului sau daca ai avut un accident? Cat de periculos este acest diabet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Stresul cronic este un factor de risc major pentru diabetul de tip II. E o boala perfida cu complicatii multiple si serioase. Este periculos.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Stresul poate declansa un diabet care era prezent in stare latenta. S-ar fi declansat oricum, chiar fara stres, ceva mai tarziu. Diabetul e o boala grava cu complicatii amenintatoare de viata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cat de periculos poate fi diabetul si din ce-l putem face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu...periculos nu cred ca este

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

DA, eu am diabet de tip II insulino-dependent de 10 ani, declansat emotional de o imensa durere. Pierderea unei fiinte f dragi, sora mea, dupa un cancer la san, fara ca eu sa stiu de diagnostic, avand cred posibilitatea sa o ajut.