| UmbraDeVulpe a întrebat:

Daca ai o masa sau ceva care e lacuita iti poate afecta sanatatea acel lac? Cand e uscat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

O intrebare stupidă.
Nu te afecteaza cu nimic cand este uscat.
Poate doar mirosul, atunci cand dai acea masă cu lac.
Dar nu faci tu asa ceva.

| Violleta2022 a răspuns:

Toata mobila este lacuita, tocmai pentru a o proteja si a nu avea probleme.
Lacul odata uscat pe mobile, este imposibil sa-ti sara tie in gat sau ochi, ca sa-ti faca probleme de sanatate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ar fi trebuit sa murim toti ca fiecare din noi are ceva lacuit in casa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| gabicoo a răspuns:

Dacă este proaspăt lăcuită vei avea senzații "plăcute" pentru că vaporii de lac au efect halucinogen.
Dacă lacul este uscat nu sunt probleme.De fapt aproape toată mobila este lăcuită pentru a proteja lemnul.

Un sfat: Dacă te plictisești pune mâna pe o carte, citeste și nu ne mai stresa cu întrebări stupide.

| ReddY25 a răspuns:

E inofensiv

| KovacsB a răspuns:

Cand dansezi pe masa poti sa aluneci.

| Parakeets a răspuns:

Din câte știu eu, nu.

Când e uscat și învechit, când e recent dat însă și se simte mirosul ăla cum intri în cameră, poate fi periculos pentru creier.

Din ce am auzit mirosurile astea puternice și toxice ar putea activa celulele canceroase. Nu în sensul că te faci cu cancer, dar îl poate activa, dacă el e latent acolo.

Ce spun mai sus, e experimentat (bine am mai și auzit pe net și pe la cunoscuți) dar un caz real e mătușea mea, care a murit de cancer la creier, însă i s-a activat doar după ce a văruit o cameră și niște uși. Și a doua zi a leșinat și a fost dusă cu salvarea la spital. Iar după toate analizele, medicul ce i-a depistat tumora la creier, i-a zis că o avea deja de ceva ani buni și că stătea cu ea acolo, în creier, și că vopseaua i-a activat-o.

Așa că, poate în final lacul și vopselele astea nu sunt chiar așa de rele, poate au și o parte bună, ca să afli spre exemplu de o tumoră silențioasă. happy

| ILoveBlackCats a răspuns:

Te mușcă. Nimic mai mult.

Răspuns utilizator avertizat