| anonim_4396 a întrebat:

Dacă ai o răceala puternica și sistem imunitar slab, celulele albe intra in acțiune și dacă trebuiesc mai multe celule decât măduva osoasa poate sa producă intra in acțiune mecanismul asta de adaptare a celulelor albe noi pe care măduva osoasa incepe sa le producă ca sa învingă raceala, dar aceste celule sunt celule canceroase(limfoblasti) și ele se multiplifica necontrolat. și așa apare leucemia, ce credeti? e o tâmpenie sau poate fi ceva care cauzează asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e o tampenie, dar este o explicatie mult prea simplista. Cam asa ne-am explicat toti situatia in clasa intaia sau a doua cand am auzit despre leucemie, dar in timp vei invata mai multe si iti vei da seama ca e mai complicat. Limfoblastii nu sunt celule canceroase, ei sunt precursori de limfocite. In leucemie prolifereaza limfoblasti care au suferit minim doua mutatii cheie, cu potential oncogen, una de initiere si una de promovare si care au scapat tuturor mecanismelor de apoptoza si reparare a ADN-ului. E interesant ca te gandesti la asta, in timp vei mai creste, vei mai invata la biologie notiuni in plus si, daca iti pastrezi mintea curioasa si deschisa si o dublezi cu multa munca, vei putea ajunge cercetator. Cine stie daca nu tu vei descoperi leacul impotriva cancerului.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

La biologie nu am învățat nimic din ce am scris, doar am m-am informat de pe net, hemoglobinoza ce inseamna ca nu am inteles știu ca e din hemoglobinopatii dar nu inteles ce e.un defect in sange? Eu am hemoglobinoza și mă gândesc ca poate și sora mea a avut inainte sa se îmbolnăvească și na poate a contribuit și asta la provocarea leucemiei.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu ai invatat fiindca sunt chestii gresite. Insa in clasa o opta si apoi in clasa a 11a vei invata suficient incat sa intelegi de ce este profund gresita teoria ta. Daca ai fi ajuns deja in clasa a opta, nu ai fi scris ipoteza asta, fiindca deja ai fi invatat destule incat sa stii ca e gresita.
De pe net tu te informezi din ce trebuie? Gen de pe pubmed? Ca altfel risti sa citesti aberatii și nici sa nu le recunosti. Cine ti-a dat diagnosticul de hemoglobinoza? Si ce inseamna? Nu am auzit niciodata acest termen. La ce se refera?

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Hemoglobinoza mi-a scris doctora pe diagnostic, am avut hemoglobina mare, 17 și ceva, hipercolesterolemie, stafilococ auriu, artera de la inima prea îngusta(coartactie de aorta), hiperergie ige.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Cresterea valorii hemoglobinei (hemoglobinoza este un termen învechit, nu il intalnisem pana azi, nu cred ca se mai foloseste) este data probabil de malformatia cardiaca, dar trebuie investigata suplimentar de un hematolog.

| Arthiom a răspuns:

Nu asa apare leucemia. In mod normal, un numar mai mare de celule albe nu este o problema dar in cazul leucemiei, se produce o anomalie in randul celulelor albe care se manifesta prin faptul ca ele nu mai stiu bine care celule sunt "rele" (adica straina, care produc boli etc) si care sunt "bune" adica cele ale organismului care le-a produs, in cazul nostru corpul uman. Deoarece in cazul asta celulele albe nu mai pot face bine diferenta intre ce trebuie sa atace si ce nu, incep sa atace celulele componente ale tesuturilor organismului uman, iar numarul lor creste exploziv tocmai din cauza ca ele se trezesc dintr-o data intr-un mediu pe care il cred plin cu celule straine, pe care de la natura trebuie sa le distruga. Cam asa se intampla cu leucemia.

| anonim_4396 explică (pentru Arthiom):

Da așa e, dar cauza... nu o înțeleg, sora mea a făcut leucemie acută limfoblastică de la raceala și anemie severa așa au zis doctorii. nu știu ce sa zic, nu prea mânca adevarul e dar raceala in septembrie?

| Arthiom a răspuns (pentru anonim_4396):

Se zice ca acest tip de boli exista in aproape fiecare persoana mai nou, si se declanseaza in anumite conditii, de exemplu cu raceala asta puternica sistemul imunitar si asa slab dupa cum ai spus a fost solicitat si s-au produs respectivele anomalii de care ziceam. Desi raceala e posibil sa fi declansat toata treaba asta, nu pot sa spun ca este singurul vinovat.
Multa sanatate si sper ca sora dvs sa se insanatoseasca!

| anonim_4396 explică (pentru Arthiom):

Da, sora mea e acum înger are 16 ani... crying

| anonim_4396 explică (pentru Arthiom):

Apropo ce inseamna hemoglobinoza ca am căutat pe net și nu am găsit poate știi tu.