| Ada477 a întrebat:

Dacă ai ovarele scoase mai ai menstruatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De la ce sa ai menstruatie?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Menstruația este eliminarea ovulului mort. Dacă nu mai ai ovare, nu are cine să producă ovule, deci nu ai cum să ai.

| Frank51 a răspuns:

Dacă nu mai ai ochi vezi?

| Lukasssz a răspuns:

Nu

| Floridori a răspuns:

Daca ambele ovare sunt scoase, in organism nu se vor mai produce hormonii esentiali functiei de reproducere: estrogen si progesteron.
In lipsa acestora, tot procesul de reproducere este stopat, deci implicit si formarea endometrului in regim ciclic. Avand in vedere ca in timpul menstruatiei se elimina tesutul endometrial ce captuseste interiorul uterului pentru a gazdui o posibila sarcina (acesta se elimina in mod evident doar atunci cand nu exista sarcina), in lipsa mecanismului explicat succint mai sus, evident ca va lipsi si menstruatia.

In cazul in care lipseste doar un ovar, iar cel ramas este functional, femeia va avea in continuare menstruatie.

| zilog a răspuns:

Ăia când te castrează scot tot din tine!

| GPA a răspuns:

E echivalentul a "dacă n-ai urechi, mai auzi?" sau "dacă n-ai ochi, mai vezi?"

Nu, nu va mai apărea menstruația pentru că ovarele sunt răspunzătoare de eliminarea ovulelor (de ciclul menstrual). Atâta timp cât ele nu mai sunt prezente in organism (ovarele), fie prin ovarectomie (o intervenție chirurgicală pentru extirparea acestora), fie prin inhibarea acestora prin medicamentație, nici producerea ovulelor nu va mai avea loc, deci nici cicluri menstruale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoretic nu... însă probabil în acest caz se va administra medicamentația ce va suplini hormonii produși de ovare, importanți în organismul femeii. Și deci menstruația va avea loc.

Posibil să greșesc, însă așa cred.

| daculliber a răspuns:

In ovare sunt ovulele pe are le dai afară cand iti vine cicul. logic ar fi sa nu ai menstruatie. Te inforez ca nu ma pricep.