| RZV9193 a întrebat:

Dacă ai scolioza ai voie sa faci flotări, sa faci biceps cu gantere, etc?

Am o forma ușoară de scolioza!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Lasa naibii bicepsii si ganterele in pace, ca tu ai coloana vertebrala sucita rau si aia este importanta sa o rezolvi cu gimnastica medicala, ca nu se uita nimeni la un cocosat stramb daca are sau nu muschi la maini.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai mai pus intrebarea asta si in 8 ianuarie si ti-am raspuns si atunci. De ce continui sa o pui daca tot nu-ti pasa de sanatatea ta si nu vrei sa asculti de sfaturile noastre?

https://www.tpu.ro/......-problema/

| ReddY25 a răspuns:

Nu sunt sigur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu asculta la expertii din comentarii, flotarile chiar sunt bune si pentru spate daca sunt executate corect, adica atingi cu pieptul pamantul si la ridicare intinzi mainile la maxim.
Coloana se indreapta prin 2 metode 1 operatie sau 2 intarirea musculaturii si dezvoltarea ei.
Daca mergi la sala vor fi anumite exercitii de care sa te feresti, in functie de sala, sunt anumite aparate.
Exercitii bune pentru spate la sala: trapez cu gantere din aplecat, tractiuni la liber, trapez cu sfoara, lombar la bancuta.
Evident ca pentru ce ai tu e nevoie si de exercitii speciale.

| 1Atotstiutorul12 a răspuns:

Depinde de gravitatea scoliozei tale și de orice alte afecțiuni de sănătate pe care le poți avea. Este întotdeauna recomandat să consulți un medic sau un specialist în recuperare medicală înainte de a începe orice program de exerciții fizice. Ei vor putea să-ți evalueze starea de sănătate și să-ți recomande un plan de exerciții potrivit pentru tine. De asemenea, ar fi bine sa eviti exercitii care ar putea agrava scolioza, cum ar fi cele care implica o rotatie sau o curba excesiva a coloanei vertebrale.