| minix20 a întrebat:

Salutare, eu am scolioza dorso lombara, ceva mai usor, sunt cam cocosat de fapt
pot face si flotari, abdomene sau cu gantere de 3kg?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi l medic sa ti se faca radiografie si sa fii trimis la gimnastica medicala, ca sa-ti corectezi spatele, ca-i asta important pentru sanatatea ta, nu sa iti cresti muschii.
Nu-ti bate joc de sanatatea ta, ca poti ajunge in scaun cu rotile, daca faci ce este interzis pentru coloana.

| sierra1 a răspuns:

Cel mai sănătos ar fi să-ți intrebi medicul curant/de familie. Asta dacă ții la tine

| dullcat a răspuns:

Buna.In conditia ta nu prea e indicat sa faci astfel de efort de forta de capul tau. Vorbeste cu medicul de la fizioterapie (presupun ca faci?) sau cu un antrenor care stie despre ce e vorba, altfel risti sa iti inrautatesti scolioza.

| ReddY25 a răspuns:

Nu te incumeta

| Darius50boss a răspuns:

Nu știu sigur dacă poți, și eu am cu coloana am cocoașă dar nu accentuat dar pot ridica fără să mă doară spatele 40 kg sac de ciment