| AlexaSiAtat3 a întrebat:

Daca am 12 ani, pot consuma ceai verde pentru slabit?
Sau daca nu, altceva, ce imi recomandati ca sa slabesc? Nu vreau nici o infometare sau dieta, pentru ca am incercat, dar nu m-am putut tine de dieta si am pus kilogramele scazute inapoi.
FUNDA+ VOT raspunsului cel mai bun

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La 12 ani nu ar trebui sa consumi dulciuri asa de des. Incearca o regula simpla: consuma, in afara de fructe, numai dulciuri facute de mana ta. Nu de mama sau ed altcineva si absolut niciodata cumparate din magazin. O sa reduci astfel semnificativ cantitatea de dulciuri. Poti incerca, cand simti nevoia de dulce, o patratica de ciocolata neagra (peste 70% cacao). pe langa gimnastica, trebuie sa faci efort fizic (mers pe jos alert, treaba in casa, urcat/coborat scari, etc). Nu e suficienta gimnastica.

18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La 12 ani nu ai voie sa bei ceai verde sau alte preparate de slabit si nici sa tii dieta (nu stiu ce nutritionis nebun ti-o fi recomandat-o). Trebuie doar sa faci mult sport, cat mai mult efort fizic (macar 3 ore pe zi de efort intens), sa nu consumi dulciuri (numai fructe), sucuri, paste fainoase si sa reduci la minim consumul de paine (3 felii pe zi maxim)

| AlexaSiAtat3 explică (pentru Brigaela):

Multumesc ca mi-ai raspuns! Dulciuri nu consum decat la 3-4 zile, si am antrenament de gimnastica o ora si jumatate de 3 ori pe saptamana (dar fac si acasa).Si paine nu consum decat maxim o felie pe zi, pentru ca nu prea imi place.

| AlexaSiAtat3 explică (pentru Brigaela):

Voi incerca sa mananc dulciuri facute de mana mea, dar cred ca voi putea sa fac cel mult o banana taiata si cu un mar deasupra.Eu condider asta ceva dulce.si alerg zilnic cam 30-40 de minute.

| Brigaela a răspuns (pentru AlexaSiAtat3):

La 12 ani nu ar trebui sa consumi dulciuri asa de des. Incearca o regula simpla: consuma, in afara de fructe, numai dulciuri facute de mana ta. Nu de mama sau ed altcineva si absolut niciodata cumparate din magazin. O sa reduci astfel semnificativ cantitatea de dulciuri. Poti incerca, cand simti nevoia de dulce, o patratica de ciocolata neagra (peste 70% cacao). pe langa gimnastica, trebuie sa faci efort fizic (mers pe jos alert, treaba in casa, urcat/coborat scari, etc). Nu e suficienta gimnastica.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ciocolata la 3-4 zile nu e rar ci chiar des. incearca sa dublezi macar numarul de zile. Cartofii nu sunt cea mai buna idee. Poti manca cartof fiert (piure, natur) dar nu foarte des, iar in ziua respectiva ai grija sa nu mananci paine, paste, dulciuri, etc

| BiuL a răspuns:

Poti bea ceai verde ca-i sanatos, indiferent de varsta dar nu vei slabi de la el.
Trebuie sa nu mananci foarte mult, si sa mananci sanatos, nu sa urmezi o dieta anume, dar clar nu vei slabi daca te imbuibi cu cartofi prajiti si ciocolata. Incearca sa faci si sport, chiar si plimbari, urcat scari, chestii de astea banale, nu neaparat sala sau ceva de performanta si sa bei 2 litri de apa pe zi.

| AlexaSiAtat3 explică (pentru BiuL):

Multumesc ca mi-ai raspuns! Cartofii ii mananc doar fierti sau piure si cioccolata rar, la 3-4 zile.Si fac gimnastica de la 8 ani.

| BiuL a răspuns (pentru AlexaSiAtat3):

Vorbeste si cu antrenoru de gimnastica despre nutritie pentru ca voi sportivii cred ca trebuie sa aveti o dieta speciala
cartofii piure nu is cea mai buna idee tongue incearca sa ii mananci copti simpli, eventual cu putin ulei de masline.
iar ciocolata la 3-4 zile e chiar des :p incearca maxim odata pe saptamana daca nu te poti abtine.

| AlexaSiAtat3 explică (pentru BiuL):

Voi incerca ceva facut de mine.Dar e greu pentru ca sunt neindemanatica.Multumesc! Toate raspunsurile m-au ajutat enorm!

| Brigaela a răspuns (pentru AlexaSiAtat3):

Cu ocazia asta vei deveni mai indemanatica, vei face efort mai mult cumparand ingredientele, preparand dulciurile si facand apoi curatenie in bucatarie si vei manca dulciuri mai sanatoase.

| AlexaSiAtat3 explică (pentru Brigaela):

Ai dreptate! Ar trebui sa te faci antrenoare de fitness, sau macar medic nutritionist!

| Brigaela a răspuns (pentru AlexaSiAtat3):

Sunt medic, dar nu nutritionist.

| AlexaSiAtat3 explică (pentru Brigaela):

E pe aproape.Iti multumesc enorm de mult pentru ajutor! Parca mi-ai deschis ochii.Si va fi chiar distractiv sa fiu bucatar pentru cateva minute. Dulciurile sunt fructele!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
La 12 ani nu-ti recomand cure de slabit, nici ceaiuri.
Esti in crestere, ar trebui sa vorbesti cu un nutritionist, cea mai buna solutie.
Te pup!

| fgsdfgdfgdsfgfd a răspuns:

Draga,ceai verde, de slabit la 12 ani?! Nici gand! Daca nu poti tine dieta incearca macar sa mananci mai multe fructe si legume pe zi.Practica un sport sau mai multe iti va modela corpul.Doamne fereste ceai de slabit... Urca si coboara scari fa sport.

| AlexaSiAtat3 explică (pentru fgsdfgdfgdsfgfd):

Multumesc ca mi-ai raspuns! Si da, fac gimnastica si contorsionism de la 8 ani.

| fgsdfgdfgdsfgfd a răspuns (pentru AlexaSiAtat3):

Si cate kg ai si ce inaltime?

| AlexaSiAtat3 explică (pentru fgsdfgdfgdsfgfd):

Mi-e cam rusine sa iti spun.Iti spun pe privat.

| stancuioana a răspuns:

La 12 ani nu este recomandat... incearca sa mananci mai sanatos