| anonim_4396 a întrebat:

Daca am 156 cm inaltime si 60 de kg inseamna ca sunt grasa? cat ar trebui sa slabesc ca sa am silueta ideala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Eşti puţin cam "plinuţă".

NU ai precizat ce vârstă ai...
Din răspunsurile tale anterioare am observat că ai 20 de ani.

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 53, 6 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu 7 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 7 kg!

NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ, etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Toate cele bune.

9 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Eu nu as zice grasa, dar ar fi bine sa iti calculez indicele de masa corporala, gasesti pe google cum se face sa vezi daca te incadrezi in valori normale, din punct de vedere al sanatatii. totusi ideal ar fi la inaltimea ta sa ai pana la 56 de kg.

| SimonaCristina a răspuns:

Buna...
Mda...Esti putin cam grasuta, dar cu alimentatia sanatoasa, cu multe lichide ( 3-4 litri apa zilnic ) vei mai slabi.
Bafta!
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mda, esti cam grasuta. Daca ai slabi 10 kg eu zic ca ar fi bine.

| PisicutzaCenusie a răspuns:

10 kg

Răspuns utilizator avertizat
| CMaria21 a răspuns:

Daca te simti bine este perfect cel mai important este sa te simti tu binehappy

| OMEGALIN a răspuns:

Cat timp te simti bine in pielea ta, e perfect, nu trebuie sa te iei dupa gura lumii
Si in caz ca chiar vrei sa iti dau un raspuns, imi poti specifica si varsta?

| irinel_8773 a răspuns:

E clar ca o poza ar fi fost mult mai interesanta, dar pentru innaltimea aceea 60 de kg este ok pentru mine. Personal nu-mi plac fetele slabe, nici fetele rotunde ci fetele care au forme :p. Sa zic 55 ar fi perfect dar 60 merge. PS: daca esti cea din imagine ai chip frumoswinking

| DeiiaDeea a răspuns:

Daca vrei sa stii parerea unei fete sa stii ca mie mi se pare ca la 156 cm(cum ai spus tu) si cu 60 kg e super ok. Daca cineva ti-a spus ca esti grasa nu este adevarat.Tu trebuie sa te simti bine nu ei.