| anonim_4396 a întrebat:

Daca am alergie la polen, cum o pot trata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mergi la un medic alergolog pentru teste si tratament. Exista antihistaminice moderne, care in combinatii individualizate te pot ajuta.

mariana
| mariana a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii sigur ca ai o asemenea alergie, lucru pentru care trebuie sa consulti un medic alergolog.
Alergiile se trateaza cu "claritin" si cu "calciu" atunci cand sunt manifeste si daca starea alergica este mai zgomotoasa este cazul de a merge la urgenta la spital, unde ti se va administra intravenos "prednison si calciu".
Multa sanatate si fereste-te cat poti, de zonele in care sunt plopi si alti arbori care au cantitati mari de polen.