| anonim_4396 a întrebat:

Dacă am avut Hepatita A în anul 2012, pot avea probleme dacă beau 1-2 energizante pe săptămână? În ultimele trei zile am băut 4 energizante.
Mă gândesc că a trecut mult timp de atunci și nu mai are treabă. Voi ce ziceți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Hepatita A este o hepatita virala, care tratata (uneori si fara niciun tratament) se vindeca!
Faptul ca ai avut acum mai mai bine de 10 ani, nu vad sa aiba o influenta majora in prezent, DAR conditia ar fi ca ficatul tau sa fie sanatos in prezent!
Banuiesc ca ai mai facut analize din 2012 incoace, chiar se recomanda analize uzuale printre care si si cele ale ficatului 1 data pe an! Cel ce implica analize din sange, la acestea ma refer!

Energizantele nu sunt bune pentru nimeni fie ca ai ficat sanatos sau bolnav!
Sunt niste mizerii care contin pe langa o doza mare de cofeina si alte substante nocive, asa zise E-uri si alti aditivi!

eu beau 1 data la 1 luna 1 red bull de 330 ml, doar atunci cand plec pe distante mari cu masina si am nevoie sa fiu atent, vigilent si sa nu adorm la volan.
In rest consum cafea sau ceai verde!

Orice marca de energizant este nociva, sa te gandesti ce pot contine insa niste energizante care la 500 de ml costa 4-5 lei! happy

| Fatamuntilor a răspuns:

Mie imi da cu virgula
zici ca bei 1-2 energinizante pe saptamna, dar ai baut 4 in ultimele zile. Poate nu inteleg eu matematica ta.
Cred ca s-dat legea aia in care se interzice vindere a acelor bauturi catre minori.La tine nu e cazul, nu?
Am inteles ca energizantele au de cateva oori mai multa cafeina decat o cafea.
Choar daca a trecut mult timp de atunci mai ai nevoie de ficatul tau.
Daca nu lasa, rareste.1-2 pe saptama e mult.
Una pe luna ar fi mai potrivit
E corpul tau pana la urma

| Lupică27 a răspuns:

Alea iti fac rau si cu hepatita si fara.

| Standt a răspuns:

Mie nu imi iese calculul. 4 energizante in 3 zile. Cum iti iese 1-2 pe saptamana?
Energizantele fac mai multe probleme decat te temi tu. Pazeste-ti ficatul.

| Ancadorinapascale1993 a răspuns:

Daca vrei părerea noastra in general, nu e sanatoasa bautura asta, dar daca vrei sa te convingi intreaba medicul de fam. Mi-e maine poimaine sa nu te intepe inima nu de alta

| Garni28 a răspuns:

Da, vei avea probleme daca bei energizante. Bea cafea mai bine.