| larissaaaa5 a întrebat:

Astăzi am băut 3 energizante intr-un interval de 10-15 minute fiecare și in maxim 5 minute era deja băut unul. Mi se făcuse rău după o ora cam asa dar mi-a trecut. Nu beau energizante foarte des, beau extrem de rar spre deloc dar am zis sa ma prostesc deși mai bine nu o făceam. Faza este ca vreau sa ma culc și ma tot gândesc la chestii prostesti și ma panichez singura.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Stii ca puteai afce atac de inima si puteai murii in cateva clipe?
Nu poti sa bei 3 energizante in 10 minut, asta nu mai este inconstienta, ci prostie!

| sierra1 a răspuns:

"am băut 3 energizante... Faza este ca vreau sa ma culc"

e târziu, somn ușor!

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Nu Mai bea redbul vezi în ce Hal te aduce și îți distruge sănătatea și îți afectează inima foarte mult in rău in niciun caz in bine lasă redbul și alte energizante îți fac numai rău este algerea ta viața ta dacă vrei sale lași eu ti-am dat un sfat numai bine ai grija

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Hai să-ți spun un mic secret: energizantele NU dau energie, în ciuda numelui. Energizantele sunt mai mult apă cu zahăr și cafeină (plus un scuipat de taurină). Cafeina, la nivel de creier, funcționează în următorul mod: Cafeina ajunge în creier și construiește ca un fel de baraj împotriva adenozinei (adenozina este o substanță pe care creierul o emană pe toată durata zilei și care te face să fii obosit, ea se adună pe durata zilei și se resetează în timpul somnului), astfel încât adenozina să nu te mai deranjeze. Problema e că, atunci când "barajul" ăsta cade și efectele cafeinei dispar, intră toată adenozina peste tine și vei fi super frântă. Zahărul face și el ceva asemănător, dar am uitat exact cum. Ideea e că băutura asta, pe lângă ce-am menționat mai sus, îți crește foarte tare pulsul (acum 4-5 sora mea a făcut tahicardie din cauza lor). Concluzia: nu mai bea toate prostiile din magazine.