| celmaitarenume a întrebat:

Daca am dioptriile de -1 la ambii ochi, pot ajunge sa creasca la -3 sau chiar mai mult? Ce ar fi de facut sa evit acea situatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Depinde de genetica, daca e cilindru ala nu creste adica daca ai astigmatism, doar sferele pot creste. E relativ. La unii se mentin mult dipotriile, la altii mai putin, nici macar de varsta nu depinde, ca sunt copii care au dipotrii de 6 la 7 ani, si altii care au -1, 5 la 20 ani abia.
Unu de 25 ani are dioptrii aceleasi de 5 ani desi ai stat la fel de mult la calca a altul caruia i-au crescut din 2 in 2 ani, deci asta este. Ce o fi o fi.
Asa ca depinde ce ai tras la loteria genetica.

| alina2k18 a răspuns:

Oh da, mie mi-au crescut si dupa 25 ani dupa o perioada f stresanta [ nu stiu daca a fost asta cauza ].
Nu prea ai cum sa eviti.
Daca ai trecut de varsta majoratului nu vor mai creste cu f mult, cam pe la 22-23 ani se stabilizeaza.

| JusTPauL a răspuns:

Sa mergi la Cluj sau alba și sa îți faci operație la ochi.
E în jur de 4000lei.
Apoi 2 săptămâni o sa ai probleme de vedere. După care nu mai ai treaba.
Dar va trebui sa pui picături în ochi timp de 4 luni de zile.

| Elelei a răspuns (pentru JusTPauL):

Cred ca ti-a scapat un zero. Cam atat a platit o cunostinta.

| aXy99 a răspuns (pentru Elelei):

Daca avea dioptrii de +/- 6/7 poate. daca ai -/+ 1-3 cred ca e cum a spus Paul.

| suntserios a răspuns (pentru Elelei):

Nu costa 40.000 afica 10. 000euro o astfel de operatie nici daca iti pune aur in ochi

| vmalex21 a răspuns:

In primul rand conteaza ce varsta ai si ce fel de afecțiuni mai ai pe lângă miopie.De evitat...Păi in principiu sa folosesti ochelarii, sa nu iti fortezi ochii si sa urmezi recomandările medicului oftalmolog.

| Elelei a răspuns:

Sa nu obosesti ochii. Sa reduci statul pe pc/tableta/telefon.
Sfatul cu operatia e bun daca respecti cele de mai sus. Altfel, degeaba ai facut-o, dioptriile vor creste/scade iar.