| JetBlueJet a întrebat:

Daca am facut convulsie in copilarie (la 5/6 luni), sunt sanse ca sa reapara? (Astfel incat sa dau' in Epilepsie, sau trebuia sa apara atunci la un timp dupa 'criza"?)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Convulsiile apar doar la copii mici!

| JetBlueJet explică (pentru Fatamuntilor):

Eram mica laughing Dar ma intrebam daca s-ar putea sa continui...doar ca de data asta cu "crize" de Epilepsie laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut la 8 luni convulsie, am în prezent această boală... la 15 ani (nu am știut atunci, mi-am revenit în timpul ei)am făcut o criză și la 16 ani, cea gravă și atunci am aflat ce am...(acum am 18 )
Boala se moștenește, am în familie 2 cazuri de epilepsie. Bineînțeles pot fi factori dar nu neapărat, de exemplu poți avea convulsie febrilă și să nu ai această boală, sau poți avea cazuri în familie și la fel, să nu ai această boală, copiii mătușii mele nu au chiar dacă ea a avut...
Trebuie să ai grijă de tine, nu îți supra-solicita creierul, nu sta mult la calculator/tv etc, petrece mult timp în preajma persoanelor dragi ție și mergi la un control... să îți facă o encefalogramă(EEG), să fii sigură de asta.
Am avut mai mulți factori de risc, cazuri în familie, convulsie la 8 luni și greșeli în privința stilului meu de viață... acum suport consecințele.