| dalinusha01_1316 a întrebat:

Daca am fumat si merg la dentist, dentistul va vedea daca am fumat sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Daca nu vei mirosi a tigara, nu. Dar el poate sa banuiasca, ca esti fumator, daca dintii tai sunt in stare foarte proasta (foarte ingalbiniti, desi dintii se ingalbenesc si de la cafea, Cola, ceai), insa nu va avea aceasta certitudine, decat daca ii confirmi acest lucru. Numai bine!

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Nu va vedea dentinstul asta, depinde si de cat timp fumezi, el eventual isi poate da cu parerea ca dintii sunt ingalbeniti si din cauza fumatului dar e o cauza doar din n cauze deci mergi linistit.Bafta!

| Nicoleta a răspuns:

Daca nu mirosi si daca nu ti s-au ingalbenit dintii, nu cred ca poate sa-si dea seama.

| kyrky a răspuns:

Nu. eventual te va intreba. dar nu poate sa stie sigurwinking

Răspuns utilizator avertizat
| kanajambe a răspuns:

In cazul in care ai dintii galbeni te poate intreba daca asta e cauza, dar poti nega. O dentitie nu tocmai alba se face si din neglijenta spalarii pe dinti. Deci NU.

| SensiBlu a răspuns:

NU ...si eu am fumat si am fost la dentist si nu a pomenit nimic de fumat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt foarte multe cauze ale îngălbenirii dinţilor.Deci,nu.
Dar, de ce nu îşi asumi tu acum decizia "înţeleaptă" pe care ai luat-o când te-ai hotărât să începi să fumezi? Când ştii că îţi face rău nu îţi faci griji, dar ca va trebui să dai probabil socoteală pentru asta, da. Dacă tot vă credeţi atât de tari încât să nu luaţi în seamă sfaturile părinţilor, de ce nu sunteţi, dragă responsabili de faptele voastre? Nu sunteţi voi " şmecheri"?

| emillie a răspuns:

Nu, nu cred. Doar sa nu mirosi a fum nici macar putin, pentru ca va observa.

| DrinkMySoul a răspuns:

Depinde, daca ai dintii albi nu, dar sa stii ca din cauza fumatului peste cativa ani pot cadea dintii, se innegresc. Dentistul nu poate observa daca ai inceput sa fumezi de curand, dar poate observa dupa miros.

| DeadAngel a răspuns:

Normal pentru ca gura ta odata ce ai fumat nu mai este aceeasi si se va vedea la cerul gurii precum si pe cavitatea bucala