| dalinusha01 a întrebat:

Daca am fumat si voi merge la dentist, dentistul va putea observa acest lucru? daca am fumat sau nu?

5 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Daca nu vei mirosi a tigara, nu. Dar el poate sa banuiasca, ca esti fumator, daca dintii tai sunt in stare foarte proasta (foarte ingalbiniti, desi dintii se ingalbenesc si de la cafea, Cola, ceai), insa nu va avea aceasta certitudine, decat daca ii confirmi acest lucru. Numai bine!

| Crisu_7532 a răspuns:

Depinde de starea dintilor, de cat timp fumezi si cat fumezi. De fapt, fumatul este o cauza principala a pierderii dintilor, sporind riscul aparitiei si dezvoltarii bolilor parodontale, pierderea structurii osoase, inflamarea glandelor salivare şi dezvoltarea cancerului la plămâni, gât sau oral, cum ar fi cancerul de buza, limba sau planseu. Dentistul isi va dea seama ca fumezi daca prezinti urmatoarele semne: * depuneri consistente de placa bacteriana şi tartru, dinţi pătaţi, halitoză sau mirosul neplacut al respiratiei orale, diminuarea si chiar pierderea gustului şi a mirosului.
e destul de greu sa scapi "nedetectat" la doctor. Pana si oftalmologul, la un banal consult de ochi, te va intreba daca esti fumator pentru ca fumatul influenteaza starea ta de sanatate generala.

| Mandy a răspuns:

Dentistul observa daca ai fumat, numai daca fumezi in exces. Daca mai tragi si tu cate una asa din cand in cand.nu sunt probleme happy

| pitikaaaa a răspuns:

Daca nu-i te speli pe dinta da[iti miroase gura]

nu nu o sa`si dea seama...decat daca iti i`a sange.In fine` nu isi da seama stai calma.big grin

| danny4everr a răspuns:

Pai depinde cat timp ai fumat daca ai fumat numa o tigara dau 2 nu dar daca ai fumat timpe de 1 luna atunci cred ca o sa observe nu-s sigur