| anonim_4396 a întrebat:

Are ceva daca consum carne expirata de o zi, dar care a fost ținută la congelator?

Am niste pulpe de pui care au expirat ieri și nu as vrea sa le arunc. Vreau sa le decongelez și să le frig.

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Data de expirare e orientativa, dar desigur ca nu trebuie sa te abati prea mult de la ea.
La orice aliment trebuie sa te iei dupa proprietatile organoleptice, adica daca nu are miros urat, nu arata ciudat, nu se simte ciudat la atingere etc atunci e ok de consumat

12 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Expirat nu inseamna neapărat stricat, daca nu este stricată o poti consuma in siguranță. In schimb, daca se strica o arunci, chiar daca e inca in termenul de valabilitate.

| darrio2007 a răspuns:

Nu are nimic.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu are nimic, mai ales daca a fost in congelator.
Dezgehat-o si gateste-o!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Carnea congelata tine și 6 luni. E irelevantă data de expirare dacă e congelata

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poftă bună!

| relian a răspuns:

Data de expirare a unui produs nu arata ca acel produs este bun de consumat sau nu mai este bun.

Garantia este termenul la care fabricantu acelui produs garanteaza pentru produsul respectiv.
Banui ca tu ai luat pulpele aleqa de pui proaspete, normal ca in stare proaspata se trece garantia pentru modul ala de preparat.
Daca tu leai congelat, le poti tine si citiva ani si tot bune or sa fie.

Asa ca nu-ti fa probleme, is bune, garantat, asa ca bagale la burtica laughing sa cresti mare laughing

| Holiday a răspuns:

Daca au fost congelate n-au nimic, poti sa le mananci fara probleme.

| ReddY25 a răspuns:

Treaba ta, e la risc happy

| DeMicUnCălător a răspuns:

Eu n-aș băga în mine ceva expirat. Mai degrabă consider că sunt sătul și stau nemâncat o zi decât să bag în mine ceva ce mă poate îmbolnăvi. E mai sănătos să nu mănânci decât să mănânci ceva de aruncat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca are nimic

| Ilovedinero a răspuns:

Nu.Este o diferenta intre stricat si expirat. Poti manca ceva expirat insa ceva stricat... e naspa.Se stie ca orice produs care expira, de la data de expirare mai poate fi consumat la cel mult 2 saptamani.Verifica doar sa nu miroase urât sau sa nu fie ceva " neinregula" cu ele

| Holiday a răspuns (pentru Ilovedinero):

De fapt nu este nicio regula cu 2 saptamani. Carnea proaspata se poate strica si la doua zile dupa, in timp ce o conserva posibil sa fie buna de consum si la un an, sau mai mult, dupa termenul de expirare, iar sarea poate fi buna de consum si dupa 100 de ani de cand "expira".