| andratudose5000345 a întrebat:

Dacă am luat pilula de a doua zi la nici 24 h de la ultimul contact sexual și am dureri in zona ovarelor este ok? adică este ok dacă ma dor ovarele?
Cum îmi dau seama dacă pastila și a făcut efectul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Pai pastila aia e o bomba hormonală, de asta nu se recomanda decât de maxim 2-3 ori pe an. Dacă nu dispare durerea in câteva zile mergi la un control. Pastila își face efectul, are rata foarte mică de eșec.

| SerjBSI a răspuns:

Si pe iubita mea o dor deseori ovarele si chiar destul de tare dupa contactul sexual si o facem protejat. Dar ce conteaza mai mult e sa nu treaca 72 de ore dupa ce ati intretinut actul sexual. E ok daca ai luat-o in primele cateva minute dupa incheiere. In general, cauza e data de pentrarea prea adanca sau daca nu ai facut sex dupa o perioada mai lunga. Nu se va întâmpla nimic, stai liniștita. In doua-trei zile nu o sa te mai doara.