| Anuseabusea a întrebat:

Bună.
Am avut primul meu contact sexual și am avut o sângerare de câteva ore.
Am luat pastila de urgenta (escapelle) deodată după contactul sexual și a 2 zi am luat alta
El a avut perzervativ.
Ciclul menstrual s-a terminat acum 2-3 zile. El este neregulat și durează 23 de zile
Simnt o durere în zona ovarelor (ca o durere menstruala) și îmi este frica ca pot rămâne însărcinată.
Am șanse sa rămân însărcinată?
Care este cauza acestor dureri?
Pastila își va face efectul?
La cat timp pot face un test de sarcina?
Voi avea dereglări de menstruație?
Dacă da, ele se vor normaliza de la sine?
Vă rog mult ajutați-mă

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Ai mai pus intrebarea asta. Daca o mai pui inca de 3 ori sa stii ca nu te va ajuta cu nimic.Asculta/urmareste tot ce este aici, deoarece nu e normal sa nu cunosti atatea notiuni/informatii si sa iti fi inceput deja viata sexuala : https://www.youtube.com/playlist?list=PLejwvuY0eTV2xSIxk5pPfskU9oXoN5BDh

In ritmul acesta vei avea de suferit enorm.Nu orice durere de ovare inseamna sarcina.E extrem de iresponsabil ca ai luat doua pastile contraceptive una dupa alta.Iti va deregla ciclul menstrual pentru cel putin 1 an de acum incolo, foarte probabil ca in unele luni sa nu mai vina deloc.Mai sunt alte efecte adverse.Citeste tot ce scrie aici inainte de a te mai aventura la pastila ca solutie salvatoare magica:
https://www.medic.chat/medicamente/pastila-de-a-doua-zi/

Aici scrie cand se face testul de sarcina.
https://www.donna-medicalcenter.ro/blog/test-de-sarcina.html

Pune mana si ia notite sau salveaza la favorite ca sa revii sa mai citesti cand ai nevoie.Sau cauta pur si simplu pe google, gasesti o groaza de articole informative.Totusi, mama ta e prima la care ar fi trebuit sa apelezi si sa iti explice.La scoala nu ai invatat nimic?

Ai grija de tine si fii cu capul pe umeri pentru ca nimeni altcineva nu o va face, nici macar iubitul.Sexul nu e o joaca!

| RoxanaIoana108 a răspuns:

Doamne! Pastila de a doua zi se ia decat atunci cand ai o urgență de maxim 2 ori pe an, o dată la 2 luni! Este o bomba hormonala, știu asta din proprie experienta! Cauzează numai rău!

Cat despre sangerare, aceasta a fost datorită faptului ca s-a produs deflorarea (dezvirginarea).

Discută cu mama ta și cu un dr., asta nu ne privește pe noi.

Câți ani ai?

| Hypefox a răspuns:

Vai de capul meu. Eu cred ca nu ti imaginezi ce ai făcut cu tine in momentul asta.
Deja faptul ca ti ai început viața sexuală, îți dereglează hormonii ba chiar te poate ajuta sa îți facă sa ai ciclul menstrual regulat.

Dar dacă tu ai luat o pastila de a doua si, cum sa mai iei încă una la nici o diferența de 24ore.

Tu știi ca pastila asta se ia doar o data in an.
Pastila aia te omoară pe interior, hormonii tai ții da peste cap. Deja ca aveai ciclu neregulat, sa știi ca de cum nici nu o sa mai știi când o sa ti vina si dacă o sa ti mai vina.
Nu te interesezi si tu înainte? Trebuia sa vorbești la farmacie de situație dacă nu știi cum sau când sa le iei.
Nu aveai cum sa rămâi însărcinată in orice caz. Atâta timp dacă ai făcut sex si el nu a terminat înăuntru, nu ai cum sa rămâi. Doar dacă termina înăutru fără prezervativ.

Sângerarea era normala sa fie. Dacă e prima data așa se întâmpla. Dacă ai avut sânge mai mult timp poate sa fie pentru ca poate a făcut sex mai brutal si te a rănit înăuntru dar nici decum sa rămâi gravida.

Acum zici ca te doare, e normal, pastila asta produce.
Oricum ti ai dat tot peste cap, tu acum câteva luni nu o sa mai știi dacă îți vine sau nu. Nu mai lua pastila aia dacă nu știi sa o iei. Mai bine nu fa sex dacă nu te informezi înainte cum poți rămâne gravida. Câți ani ai?

Ai învățat ceva anatomie la școala? Ca dacă erai mai mare sunt sigura ca știai si tu ca atâta timp cât te freci cu prezervativ nu are ce sa se întâmple.

Încerca sa explici poate mai bine la ginecolog situația asta ca aici sigur nu o sa găsești un răspuns știind ca ai luat 2 pastile una după alta, ea se ia o data la an căci îți poate provoca niște chestii in corp de te nenorocește pe viața nici nu știi. Vezi cum te mai simți si dacă e nasol, du te la urgentă. Ca e ca si cum ai luat dublu pastila si cine știe ce ti se poate întâmpla. Bubuie hormonii in tine.

| GigelusG a răspuns (pentru Hypefox):

Rusinea/frica fata de parinti o macina, ca altfel vorbea cu ei, nu cu noi. Poate o fii de 14-15 ani, in relatie cu unul de 20, cum sunt majoritatea, nu toate fetele din ziua de azi se interesează inainte sa faca sex pentru ca nu prea le interesează, ele doar actul vor sa l faca si după sa caute rezolvarea la situatie.In fine, sa speram ca vei invata ceva din greseala asta, mai bine vorbesti cu parintii ca si ei au trecut prin asa ceva.

| Anuseabusea explică (pentru Hypefox):

Am 17
Pastila a fost luata la 12 ore diferența
Parca nu ma simt rău
Nu am voma grețuri
Durerile abdominale nu am sau sunt unele momente dar e foarte slab
Ma doare capul dar cred ca e de la faptul ca îmi fac griji foarte mari în privința la ce am făcut?
Azi dimineață era un pic de sânge și am diaree
Îmi fac griji pentru ciclul menstrual
O sa vina sau nu?
În rest nimic

| Clorixene a răspuns:

Sangerarea din cate stiu este comuna la femei pentru prima data. Sanse sa ramai insarcinata nu sunt daca prezervarivul era ok si cat despre dureri cred ca ar trebui sa mergi la doctorul tau de familie mai ales avand in vedere ca ai luat acele pastile. Sper ca te am ajutat cat de cat