| alma200033 a întrebat:

Daca am pe masele cateva puncte de carie cum se poate scoate sau trebuie plombate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Random123456 a răspuns:

Mergi la stomatolog si daca e asa cum spui ca ai doar cateva puncte care nu au patruns adanc in masea, medicul o sa ti le curete iar apoi o sa ti le plombeze si nu va fi nevoie de extractie. Daca sunt adanci, s-ar putea sa fie nevoie de extractie, mai ales daca au afectat radacina. Dar cel mai bine va sti stomatologul asa ca indicat ar fi sa mergi cat mai curand pentru a nu permite cariilor sa "invadeze" si dintii din apropiere. Nu cred ca vrei sa ai plombe pe toti dintisorii. Succes!

| alma200033 explică (pentru Random123456):

Dar dc sunt doar niste puncte care nu sunt adanci mai trebuie plombat?

| Random123456 a răspuns (pentru alma200033):

Tu nu ai de unde sti cat de adanci sunt. caria nu apare doar la suprafata, asa ca o pata simpla, de cele mai multe ori afecteaza dintele si mai in profunzime, si nu cred ca vreo sa ramai cu gaurele mititele pe masea, de aceea trebuie plombat. Plomba nu e dureroasa, mai dureroasa e extractia sau chiar curatirea, decat plomba (care se face cu laserul si dureaza cateva minute)winking
du-te cu incredere la dentist!

| Lăurik2 a răspuns:

Te duci la stomatolog. Acolo o sa te trimta sa faci o radiografie, cel mai probabil. O sa astepti sa vina rezultatul, iar doctorul o sa decida daca nervul e afectat si trebuie extras sau nu. happy

| JackBoston a răspuns:

Daca sunt mici, cel mai sigur o sa le pileasca putin, daca o sati puna plomba ADIO MASELE!