| RainbowDash1 a întrebat:

Urmeaza sa imi pun aparat dentar fix si am cateva nedumeriri.
1. Doare cand iti pune acele inele la masele?
2. Trebuie sa ai toate cariile rezolvate (plombate) ca sa iti pui aparatul?
3. Elasticele acelea trebuie puse neaparat? Colega mea de clasa nu are...
4. Durerea care ti-o provoaca, imediat dupa ce este pus aparatul, cu ce poate fii calmata?
5. Ce culori imi recomandati? Sunt fata big grin
Funda!

2 răspunsuri:
| Dyana8 a răspuns:

1. Nu doare. Vei simti doar o presiune pe masele.
2. Da, neaparat.
3. Asta nu stiu happy Eu zic ca da.
4. Pastile gen paracetamol, algocalmin, nurofen, etc.
5. Albastru si turcoaz, culorile astea le port si eu :3 ( poti sa le pui pe amandoua in acelasi timp sau separat )
Ca sa stii : Si eu am aparat, chiar de 2 ani. Tot fata sunt si eu. Iar tot ce ti-am spus e din propria mea experienta.winking

| Tliv294 a răspuns:

1.Nu iti pune inele neaparat, depinde de medic. Eu am aparat de 1 an dar nu e fixat cu inele pe dintii din spate.

2. Da.

3.Trebuie, pentru a tine sarma pe brecket si a impiedica caderea lui in cazul in care se desprinde de pe dinte.

4. Durerea nu apare imediat, ci dupa vreo 12 ore. Eu am luat nurofen dar nu m-a ajutat.

5. Rosul vine foarte bine pe dinti, mai ales daca esti fata. Dar culorile de evitat sunt galben si verde.