| DomnulMuratura99 a întrebat:

Daca am sarutat o persoana cu herpes sunt sanse mari sa imi apara si mie? Se poate vindeca? Pot sa ajung sa am hiv? tot la gura ar trebui sa imi apara bubitele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu stiu ce consideri tu sanse mari, dar sunt sanse considerabile sa iei infectia. Daca o iei, in 14-21 de zile o sa-ti apara bubitele la nivelul portii de intrare (gura in cazul tau). Eruptia se vindeca, infectia niciodata, va recidiva cand iti scade imunitatea. HIV poti lua daca ai contact sexual sau folosesti instrumente taietoare-intepatoare cu o persoana infectata cu HIV

| darrio2007 a răspuns:

Hiv nu are treaba cu asta dar cu herpes ai mari sanse sa-ti apara. Bubele tot la gura apar doar nu in partea cealalta.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da sunt sanse mari sa iti apara si tie, iar daca iti apare nu mai scapi de el toata viata, hiv-ul nu se transmite prin sarut, ci prin contact sexual asa ca hiv nu o sa iei prin sarut.

| Elena9328 a răspuns:

Da se poate lua.
Se vindecă, folosește Aciclovir, și spune-i și persoanei respective să folosească. N are treabă HIV ul, cu herpesul, e cu totul Intr o alta direcție. Tot la gură ți apare. La colțul gurii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

Răspuns utilizator avertizat
| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

De ce te-ai mai sarutat atunci?

| FataAnonima88 a răspuns:

Sunt sanse de 90% sa iei si tu. Exista medicamente si costa pana la 20 lei

| C0o0smin a răspuns:

Fugi baaa du-te la baie da-i cu sapun da-i cu Mona(spirt) laughing)))))