| jsnx a întrebat:

Daca am sarutat pe buze o fata cu herpes, care sunt sansele sa iau si eu herpesul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dimineata a răspuns:

Sanse mari, parerea mea. Am avut o umflatura mica, dar nu vizibila pe buza, nu stiam ca era herpes si mam facut cu strugurina prietenei mele, dupa s-a facut si ea. In urmatoare zi eu nu am mai avut umflatura ci ea a avut herpesul. Deci eu cred ca si tu ai putea sa'l ai, dar daca a trecut ceva timp sa'r putea sa scapi.

| jsnx explică (pentru Dimineata):

Si in ce consta herpesul asta mai exact?big grin Imi vor aparea pete pe marginea gurii sau ce?big grin

3 răspunsuri:
| Dimineata a răspuns:

Nu o sa-ti apara pete. E asa ca un cos. Uite o poza :
http://www.presaonline.com/upload/media/H/He/Herpes_labialis.jpg

(asta din poza ii mic, dar eu cand il aveam era dublu)

p.s: exista cazuri sa mai determinate, nu am nici o iede in ce consta. Uita'te pe google : herpes pe buze. daca vrei sa vezi mai multe imagini, dar pe tine nu cred ca te conserneaza pentru ca sunt unele cazuri mai complexe. Iar cand il iei de la cineva e doar ceva ca in poza de mai sus, putin mai mare.

| pieptdepuiprajit a răspuns:

Depinde si de sistemul tau imunitar. Totusi, e probabil sa fi luat virusul, si nu mai scapi de el toata viata.