| AdiAdi123456 a întrebat:

Dacă am scaun negru, tare, fără alte simptome, ce poate însemna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un scaun negru, dacă nu ai mâncat multe produse care să genereze o astfel de culoare, se poate datora unei sângerări intestinale interne. Sângele scurs și neprelucrat de sistemul digestiv, din culoarea roșie a hemoglobinei ajunge la culoarea neagră a smoalei. Dacă este o situație sinngulară poți să o treci cu vederea. Dacă se întâmplă regulat, repede la medic.

| AdiAdi123456 explică (pentru sadrian46):

Pana ieri era totul in regula. Am citit si pe internet ca din cauza sangelui este. Ieri si astazi am observat ca scaunul este negru. Ma gandeam sa nu fie de la suc (coca cola) sau de la mancarea foarte picanta.

| aXy99 a răspuns (pentru AdiAdi123456):

Nu este din cauza sucului si nici a mancarii picante. Ai mancat afine sau alte alimente ce ti-ar fi putut colora scaunul? Daca se repeta situatia (stiind ca NU ai consumat alimente de genul afinelor), du-te la medic, nu e de joaca.

| AdiAdi123456 explică (pentru sadrian46):

Se pare ca a trecut. cred ca am mancat carne foarte multa si asta a datorat un exces de fier

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna ca trebuie sa mergi la doctor. Pe site-ul asta putzoimea nu are cum sa se substituie doctorului!