| SrnDeea a întrebat:

De cateva zile elimin un scaun negru! Alte simptome nu am.Ce ar putea sa fie? Va rog sa ma ajutati! sunt foarte ingrijorata.Rog seriozitate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Daca aveai rana pe colon, cum s-a scris mai jos, aveai scaune cu sange sau dureri, usturimi. Scaunul de culoare neagra poate semnifica o problema minora, de tipul unei deficiente de fier. Se rezolva dar nu e cazul sa te legi doar de un simptom. Hemoglobina ar putea infirma sau confirma ceea ce banuiesc eu. Nimic grav nu poate insemna.

| SrnDeea explică (pentru Donsavas):

Nu am niciun fel de simptom..credeti ca e necesara vizita la medic?

| Donsavas a răspuns (pentru SrnDeea):

Adineauri aveai. Dacă intre timp s-a schimbat culoarea scaunului, a fost o alarma falsa.

| SrnDeea explică (pentru Donsavas):

In afara de aceasta culoare ciudata nu prezint alte simptome precum durerile abdominale, de cap sau amteli...La asta ma referam cand am spus ca nu prezint alte simptome

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Poate fi o rana pe colon pe unde poti pierde sange. F grav, mergi la dr.

| SilviaPunct a răspuns:

Iei vreun tratament (de exemplu preparate cu Fier)? Scaunul negru era si lipicios, diareic? Daca da, atunci mergi de urgenta la medic. Scaunul negru, diareic, lipicios se numeste melena si se datoreaza unei hemoragii digestive superioare. Trebuie investigat.

| SrnDeea explică (pentru SilviaPunct):

Scaunul nu era negru, diareic. Avea o compozitie normala, era tare din cTe se observa.