Întrebare recomandată | Mara6392 a întrebat:

Dacă am sterilet, atunci sunt șanse să rămân gravidă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un sterilet metalic de durata lunga (5-10 ani) bine montata este aproape 100% sigur.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, sunt sanse minime, dar sunt si in situatia in care ai sterliet.
Cumnata mea a avut timp de 20 de ani sterliet si i s-a intaampa odata sa ramana gravida, chiar cu sterliet.
De altfel nu exista garantie 100% ca steriletul te protejeaza, potectie mai buna obtii cu prezervatiavul, care pus corect de dinainte de penetrare vaginala, nu are cum sa lase femeia gravida, niciodata.

| Catrice a răspuns:

Dr ce l-ai pus dacă nu știi ce rol are?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Adică medicul ți l-a pus fără să-ți explice cum funcționează? straight face

| 1231242 a răspuns:

O intrebare clasica marca TPU!

| liliana77any a răspuns:

In principiu nu.
Dar pot fi si exceptii cunosc si eu o persoana care a ramas gravida desi avea sterilet.
Daca vrei sa ramai gravida cel mai bine este sa mergi sa iti scoti steriletul.

| newaccountbye a răspuns:

Mi se pare ca e cea mai sigura metoda și îți asigura 100% șanse ca nu rămâi.

| dullcat a răspuns (pentru newaccountbye):

Nicio metoda nu asigura 100% protectie.

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Nu sunt... ca asta e rolul lui...