| PumpkinDoll a întrebat:

Daca ar putea cineva sa imi explice mai detaliat ar fi super(daca ar da si exemple ar fi mai mult decat super). Subiectul e tulburarea de identitate disociata(Nu stiu daca am scris bine)sau cum i se mai spunea inainte, tulburarea de personalitate multipla.Deci am inteles ca e ca si cum ar fi alte persoane in corpul sau in mintea respectivului,care cateodata, au control asupra corpului/minti.Am inteles ca aceste personalitati,sau mai bine spus, aceasta tulburare apare la copii pana-n 7 ani care au fost supusi unor tratamente sexuale si violente in repetate randuri.De ce apare numai la copii si ce se intampla mai exact in creier/minte cand apare tulburarea asta,cum apar personalitatile astea,ce sunt ele, cum sunt create? Acum banuiesc ca daca sunt 50 de copii care trec prin asa ceva, nu cred ca toti or sa capete tulburarea? Corectati-ma daca gresesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Se poate intampla oricui la orice varsta. Nu sunt mai multe persoane in mintea ta dacă te imbolnavesti. Ai doar mai multe personalități sau mai pe inteles, te comporți in mai multe feluri. În creier se petrec niste dezechilibre ce se pot corecta. Cu tratament, se normalizeaza. Cauzele sunt foarte multe.

| PumpkinDoll explică (pentru Donsavas):

Bun,dar n-am inteles de ce personalitatile au varsta, nume, sex.Si de ce pacientii au amnezie?

| Donsavas a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Asta e doar in filme. Eu n am citit de astfel de cazuri reale si evident, nu cunosc. Dar Da, amnezie au si foarte multi schizofrenici.

| PumpkinDoll explică (pentru Donsavas):

Eu am vazut ceva cazuri pe YT. A cum nu stiu daca ii vrajeala sau nu.

| Donsavas a răspuns:

Cazurile de la psihiatrie sunt izolate si confidențiale. Nu cred ca se pot face reportaje despre asta.