| GulDan a întrebat:

Daca as avea probleme cu inima am voie sa fac sport?(atletism)

Nu stiu ce am dar intr-o seara am simtit o presiune/discomfort in piept si respiram mai greu si rare ori mai am palpitatii...

PS:n-am avut probleme cu inima niciodata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Sunt copii care dau ortu' popii la sport si la autopsie se constata ca aveau malformatii cardiace congenitale pe care nu le observase nimeni pana atunci. Concluzia: consulta un medic, noi nu-ti putem da decat sfaturi generale, nu pune un diagnostic.

| GulDan explică (pentru doctorandus):

Te rog putem vb pe privat? am niste simptome nasoale si ma panichez.

| doctorandus a răspuns (pentru GulDan):

Eu nu sunt medic.

| GulDan explică (pentru doctorandus):

Da te dai drept unu

| doctorandus a răspuns (pentru GulDan):

Ce? Unde am spus eu ca as fi medic? Faptul ca am citit tratate medicale nu ma face medic, dupa cum faptul ca am citit si comentat legi nu ma face avocat. Eu redau concluziile unor experti medicali publicati la edituri prestigioase, dar nu dau sfaturi medicale proprii. Si de obicei imi indic sursele, asa ca le poti citi si tu si verifica daca intr-adevar asa scrie.

| Rainmaker a răspuns:

Salut Andrus!
Atunci cand practici un sport (de genul atletismului) depui foarte mult efort fizic si inima iti este foarte solicitata. Daca nu functioneaza perfect, poate sa cedeze. Fuga la doctor si spune-i problemele tale. Oricum pentru practicarea unui sport iti trebuie si o adeverinta medicala.

| GulDan explică (pentru Rainmaker):

Pai stiu fac de 2 ani dar de 4 zile simt ca e ceva ineregula la inima... sper ca nu am probleme n-am mai simtit niciodata asa ceva.

| Ayakawelwel a răspuns:

Nu ai voi...