| Andreea132003 a întrebat:

Daca beau apa cu lămâie dimineata, dar tot mănânc mult ca înainte, slăbesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur ca nu.

| вσмвση3ℓ a răspuns:

Important e sa te abti si de la mancare, fa sport bea apa, mai putine dulciuri, sau chiar deloc. Uite mananca timp de 1 sapt compot, si ce mai face mama pe acasa prajitura, dar cu mai putin zahar. si nu o sa mai ai o pofta mare asa de a manca ciocolata.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, in nici un caz!
Dar daca reduci portiile de mancare la jumatate din cat mananci acum, cu siguranta vei slabi!

| dannyel86 a răspuns:

In cel mai bun caz, mentii greutatea actuala. Dar, ca sa slabesti cu adevarat, trebuie sa reduci din alimentatie. happy

| Victoria18 a răspuns:

Bineinteles ca nu. Degeaba o bei. Urmeaza un regim bine stabilit si dupa poti bea si apa cu lamaie. Doar asa poti avea rezultate.

| alin131 a răspuns:

Poti sa reduci din mancare si sa faci sport dar treptat si cu masura.

Daca azi mananci 3 mese mari si o prajitura, maine renunti la prajitura... Poimaine la garnitura de la a treia masa si tot asa...
Si in 2-3 sapt o sa mananci exact cat iti trebuie ca sa nu cazi din picioare.

Eu mananc o masa pe zi, doua, uneori 3 dar doar fel principal la o masa (ori friptura cu piure, ori ciorba ori salata orientala, etc...)

Mai mananc si dulciuri, de ce sa mint, dar incerc sa ma abtin pentru ca am uneori zile cand mananc o ciocolata intreaga intr-o zi.

Nu e vorba de bani, am ce manca, Multumesc lui Dumnezeu Tatal cel din ceruri si lui Iisus Hristos, dar vreau sa ma obisnuiesc sa mananc putin si corpul meu sa se obisnuiasca sa fie ok cu ehilibrul intre greutatea corpului si cu efortul de pus zi de zi.

Nu vreau sa cad din picioare de foame, dar nici sa nu ma pot misca de multa mancare mancata la o masa.

Cred ca e ok sa mananci cat sa traiesti, si daca ai o placere in a manca o prajitura candva sa nu te abti, dar nu cu excese multe si dese. Nici cu calcule cat mananc si nici cand, asta face singur corpul pentru ca singur cere cand ii este foame...

Niste sport ar mai trebui sa fac in schimb...

Si asta ar fi recomandat pentru ca corpul uman nu e facut sa stea la laptop ore intregi...

Masa, masa, munca, munca, distractia distractie, dar viata reala cu oameni reali sa ramana reala.

| georgiana999 a răspuns:

Lamaia e buna la detoxifiere si la arsuri stomacale mai ales daca o combini cu apa calda( lamaia desi are ph acid, in stomac se transforma in ph alcalin ) dar singura nu face minuni.
Apa cu gheata in inghitituri mici ajuta la grabirea metabolismului.
Nu combina carnea cu orezul, cartoful cu painea, castravetii cu rosiile.
Mananca macar o salata pe zi ( de castraveti, salata verde ) : deoarece nu se descompun, curata foarte bine intestinul si cnfera impresia de abdomen plat la un moment dat.
Incearca sa nu te ridici de la masa satula, daca deja ai senzatia ca nu mai poti manca nici macara o inghititura, inseamna ca ai mancat deja mult mult decat stomacul poate procesa.
Nu zice nimeni sa nu manancam dar, nu sa introducem ce vrem noi in ce cantitati vrem noi. Ce am scris mai sus te poate ajuta sa slabesti cateva kilograme sau cel putin sa te menti.