| Nameless a întrebat:

Daca beau in jur de 1 l jumatate pe zi de ceai de menta se intampla ceva? Stiu ca trebuie sa bem multe lichide insa prefer ceaiul in locul apei; ma gandesc ca sa nu dauneze fiind intr-o cantiate asa mare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna dimi, ceaiul de menta e bun sa il bei dar rar, el e bun atunci cand ai diaree, daca bei prea mult, scapi de obligatia de a mai merge pe la wc cu treaba mare, asa ca ai grija, nu e de joaca sa fii constipat din cauza acestui ceiutwinking

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca bei zilnic atata ceai de menta, ar fi bine sa ai in casa si un tirbuson sanatos. Nu de alta, dar ceaiul de menta cam afecteaza tranzitul intestinal si, daca va fi nevoie sa "iesi afara", o vei face cam la 2 saptamani o data si NUMAI cu tirbusonul.
Nu poti sa bei si tu un ceai mai de dai-doamne?

| SamSon a răspuns:

Nu patesti nimic, dimpotriva ajuta organismul sa digere mai usor.
Dimineata chiar e recomandat happy

| cat a răspuns:

Ceaiul de menta baut in cantitati mari constipa asa ca poate alternezi si cu alte ceaiuri: de fructe, verde...

| IchigoWolf a răspuns:

Nu dauneaza absolut deloc.Din contra, este mai bine decat apa.Menta,fiind planta,fiind(initial) vie,da mai multa energie, ajuta mult mai mult. Si eu am baut intr-un timp cate un litru jumate de ceai de menta pe zi. Iti scapa organismul de anumite toxine, de grasimi, si chiar ajuta sa slabesti sau sa te mentii(daca doresti cumva asta. daca nu e tot bine).

| spuf_8357 a răspuns:

Dauneaza dintilor happy in rest nu

| xyxy97 a răspuns:

Vezi ca pate deveni toxic daca beai prea mult

| RoxanaA_8239 a răspuns:

Ceaiul de menta trebuie baut cu cumpatare http://www.frunza-verde.ro/ceai-de-menta daca esti insarcinata e chiar mai bine sa te abtii