| Chocolattex3 a întrebat:

Vreau sa fac ceai de menta(cu pliculete) cat trebuie sa las ceaiul la fiert sau cum se face? Cum stiu cand e gata?:s

Răspuns Câştigător
| IndescribableChild a răspuns:

Pui intr-o cana pliculetul. Peste pui apa fiarta si zahar dupa gust. Nu e mare filosofie tongue
P.S Si mie imi place ceaiul de menta. big grin

6 răspunsuri:
| mdany a răspuns:

Buna.Se puna apa la fiert intr-o cana pana clocoteste.Se pune un plic de ceai intr-o cana si se toarna apa fierbite, apoi se acopera cana cu o farfurie sau ce vrei si se lasa 5 minute. Apoi bei.

| ƳσʋAиdMɛ a răspuns:

Pai ies niste bubulite si scot un sunet ies ca niste baloane si se sparg atunci sti ca e fiert apoi pui 1 plic daca este doar pentru o cana 2 daca este pentru 2 ...etcc.:* Fundaabatting eyelashes pleasse

| Rapture a răspuns:

Holy mother!
Reteta : pui pliculetele de ceai de menta intr-o cana, daca vrei 1-2-3 felii de lamaie, zahar dupa gust, si apa o lasi sa fiarba ( pana face bulbuci de aia ) si pe urma o torni in cana, adica peste pliculetele cu lamaie ( daca ti-ai pus) si zahar.
Ce zici?

| RoxanaA_8239 a răspuns:

3-4 minute, conteaza si cat de uscata e menta. uite aici indicatii pentru prepararea ceaiului de menta http://www.frunza-verde.ro/ceai-de-menta

| diana_6562 a răspuns:

Pai prima data pui apa la fiert, dupa o pui intr-o cana sh pui pliculetul...il lasi pana vezi ca se coloreaza. sper ca te-am ajutat. fundita big grin?