| Bone_Andrei_1984 a întrebat:

Daca beau multa apa, este normal sa urinez mai des decat normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Daca apa nu o vei elimina sub forma de transpiratie, atunci o vei elimina prin urina.
Oricum ar fi, este bine sa bei apa multa. Consumul ei ne fereste de multe boli, si mi ales ale rinichilor.
Sangele din organism este tot filtrat de rinichi; la fiecare bataie a inimii tot sangele trece prin rinichi, si acestia il filtreaza de impuritati. Impuritaile raman in rinichi, si acestea sunt eliminate din corp prin urina. Iar daca nu vom bea apa ca sa urinam, atunci impuritatile raman in rinichi si ne vor afecta.
Asadar, rinichii au nevoie de apa ca sa fie curatati. Si de foarte multa.

4 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Da.Cu cat bei mai multa apa, suc, ceai sau cu cat mananci mai multe supe, ciorbe adica mancare lichida cu atat te duci mai des la toaleta.E normal, nu-ti face griji.

| Adry05 a răspuns:

MA da voi ganditi cand puneti unele intrebi?! Normal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Logic.

Răspuns utilizator avertizat