| anonim_4396 a întrebat:

E normal să urinez odată la 2 ore și mult cantitativ? Eu beau maxim 1L apă pe zi, mi se pare că urinez cam des. Voi ce ziceti? Și mult cantitativ pentru câtă apă beau într-o zi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Da' alte simptome... nu contează, tu în fiecare zi patesti ceva.
Fă-ți o glicemie.

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Pe 11 Aprilie când am facut analize aveam glicemie 101, 87
Acum am patit altceva.

| RoCkKiD a răspuns:

Bei max 1L de apa dar mai bei alteceva, cafea, suc?

Daca nu cumva esti vreun miracol pe picoare nu ai de unde sa produci urina din lichidele pe care nu le bei.

| anonim_4396 explică (pentru RoCkKiD):

Eu beau 1L pe și cu tot cu suc, cafea nu beau, mai rar beau suc. Beau cam puțin și urinez mult și odată la 2h

| RoCkKiD a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci ti se pare tie ca e mult.

Daca nu cumva esti vreo ziotate poti sa urinezi maxim cat bei. chiar daca exista variatii de la zi la zi n-ai de unde sa urinezi mai multa apa decat bei, e fizica de baza.

Cred ca exagerezi la partea cu mult. E posibil sa fie des, si aia se poate intampla de la mai multe afectiuni, dar mult nu are de unde sa fie dac anul cumva acel un lutru l-ai inventat nu masurat.

| anonim_4396 explică (pentru RoCkKiD):

E mult și urinez odată la 2 ore, până acum am mers de 3 ori la baie sad și aII-a oară era în cantitate mare

| JicaContra a răspuns:

E foarte bine, mai ales vara, cand din cauza transpiratiei s-ar putea sa nu ajunga destul lichid in rinichi si din cauza asta sa fie afectati

| anonim_4396 explică (pentru JicaContra):

Cum să fie bine? Mda. sad

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

happy sa urinezi des si putin NU e bine inseamna ca ai infectie urinara

sau foarte rar si putin inseamna ca nu ajunge lichidul in rinichi, iar urina e deosebit de concentrata si acida, si se poate intampla cum spuneam din cauza transpiratiei, si poate duce la probleme ale rinichiilor si piatra la rinichi

mult si rar e foarte bine tongue
stiu ca esti ipohondra, dar pe asta chiar nu ai nimerit-o big grin
dupa cum vezi toti iti spun ca e ok tongue

| anonim_4396 explică (pentru JicaContra):

Binewinking
Multumesc! Cum pui emoji cu limba afara?

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

: P
doua puncte urmat de P mare

| anonim_4396 explică (pentru JicaContra):

:tongue

| anonim_4396 explică (pentru JicaContra):

Multumesc tongue

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere!

| anonim_4396 explică (pentru JicaContra):

winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă îmi amintesc bine de la bio, cantitatea normală de urină eliminată în 24 h ar trebui să fie undeva între 1-1, 5 l, pentru aproximativ 2 l de lichide consumate... Ar fi bine să consulți un medic, nu pare ok ce se întâmplă...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mi-e frică crying ce boli să mai am? broken heart
Off. sad

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu te îngrijora, nu cred că este ceva grav... Probabil un dezechilibru ceva. Tuturor ni se mai întâmplă... happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

crying sper
Multumesc de răspuns!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

????

| Julia1188 a răspuns:

Mergi la medic, aici iti poate oferi oricine raspunsuri diverse, care poate nu au legatura cu ce ai tu...sau mergi la medicul de familie sa iti dea trimitere pentru analizele medicale, ii spui ce te supara si stie el de ce analize ai nevoie. Pot fi mai multe lucruri, de ex : glicemie, probleme renale, probleme cu prostata, de aceea nu poti pune un diagnostic online.

| anonim_4396 explică (pentru Julia1188):

Am facut analize în aprilie, nu aveam nimic, am luat niște calciu și vitamine
. Atunci aveam glicemia 101, 87 sad eram și cam stresata