| anonim_4396 a întrebat:

Dacă bunica de pe tată a avut cancer la sân (operată), poți face cancer la sân?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Oricine poate face cancer de san. Dar o femeie care indeplineste conditia mentionata, are risc ceva mai mare.

NOname
| NOname a răspuns:

Ai un risc ceva mai ridicat de a dezvolta cancer, decat persoanele, care n-au aceasta boala in ADN-ul lor. Pana la urma este o boala, care se transmite genetic, insa nu obligatoriu. Trebuie sa ai mai mare grija de tine, sa mananci sanatos, sa iei vitamine si sa faci cate un control medical o data la 6-12 luni. Sanatate si numai bine!

Elianna
| Elianna a răspuns:

Un caz de cancer in familie inseamna un mare factor de risc! Se poate face boala oriunde, nu neaparat la san.

| mymed a răspuns:

Prezenta istoricului familial de cancer creste riscul persoanei respective de a dezvolta cancer de san.

| marrr a răspuns:

Acum mi-e si mi-e frica, pentru ca bunicul meu dinspre tata a murit de cancer la stomac:-s

| ady_7524 a răspuns:

Da poate exista riscul asta!