| TamasEdy1993 a întrebat:

Daca ciclul este neregulat și s-a terminat pe 12 februarie, iar inca nu a venit e motiv de îngrijorare?(de ultima oara cand a venit ciclu nu am mai avut activitate sexuala deci sarcina e exclusă... ) Care ar putea fi motivul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Violleta2022 a răspuns:

Daca este ciclul de tip neregualt NU ai cum sa estimezi sau aproximezi nici o zi cand vine, deci nu se poate vorbi de intarziere.
Oricum, au trecut doar 24 de zile de la ultimul ciclu.

Motive de ingrijoarare sunt intotdeauna doar cand faci sex neprotejat, mai ales cand fata are ciclul neregulat si nu se poate calcula niciodata ovulatie, perioada fertila si menstruatia.
Sexul se face intotdeauna protejat cu prezervativ, cand femeia are ciclul neregulat, tocmai pentru a se evita o sarcina nedorita, fiindca ovulatia se poate produce oricand.

Un test de sarcina se poate face DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala!

2 răspunsuri:
| blackann a răspuns:

Un test de sarcina se poate face si mai devreme de 21 de zile, Violetta, am avansat mult!

| maria929 a răspuns:

Nu ai de ce sa te îngrijorezi, ciclul vine într-o perioadă aproximativa, daca întârzie mult, cum ar fi o lună, te poți sfatuii cu un doctor