| ninnna a întrebat:

:*....in august mi-a venit pentru prima oara ciclul si de atunci nu mi-a mai venit. este un motiv de ingrijorare...Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NU ai de ce să te îngrijorezi : în general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a va veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

NU trebuie să faci nimic, doar să ai RĂBDARE!

3 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu este cazul sa te ingrijorezi, asa e la inceput, vine aiurea

| Codeine a răspuns:

Pai cat timp a trecut trebuie sa treaca o luna, la adolescente nu e regulat (adica nu vine in aceeasi data uneori da uneori nu ) daca nu iti vine intr-o luna nu e motiv de ingrijorare pentru ca nu e reglat inca sistemul doar la femeile insarcinate le vine regulat!

| h3r a răspuns:

Buna.
Nu-ti face probleme, este normal la inceput. Dureaza si cateva luni pana o sa-ti revina. Pe urma o sa-l ai regulat.

Take care.