| kitu2012crys a întrebat:

Daca cineva. i-a pastile septilin acea pastila se suge sau se inghite cu APA? AM NEVOIE URGENT.MULTUMESC

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tyana a răspuns:

Este un imunostimulator, stimuleaza cresterea imunitatii deci nu este din gama medicamentelor ce calmeaza durerile de gat si prin urmare tableta ar trebui inghitita cu apa.
Exista si sub forma de sirop.

2 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Cu apa. S-ar putea sa ti se infunde nasul. Cred ca nu e bine sa iei prea mult timp.

| Prishille a răspuns:

Presupun ca este un medicament impotriva racelii, gripei care de regula afecteaz gatul, traheea, laringele si deci probabil va calma durerile in gat etc in cazul suptului, altfel la ce ar folosi daca ar ajunge in stomac? E la fel ca strepsils(care se suge, nu se bea). Insusi denumirea iti zice sept=supt(suge). Nu sunt foarte sigura, dar cred ca asa e.