| Maria000346632 a întrebat:

Daca consum dulce însă nu depăsesc cate calorii imi trebuiesc am cum sa ma ingras?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AnastasiaK a răspuns:

Nu, indiferent ce consumi, cat timp nu esti in surplus caloric, nu te ingrasi.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Excesul de dulce (zahăr) tot nu e sănătos char dacă încerci să te incadrezi într-un număr de calorii

| MihaiNicu23 a răspuns:

De ingrasat e mai greu decat sa slabesti, mergi la sala si baga proteine multe.

| Laura927 a răspuns:

Pai ma gandesc ca un adult la cele 1400kl mai mult sau mai putin, in funcie de activitatile tale zilnice, care ar trebui sa le consume pentru a pastra greutatea actuala.
Daca vrei sa slabesti scazi undeva intre 800kl/ 1100kl cu conditia sa faci sport 30 minute pe zi, ceva usor nu cross-fit.
Acum luam un ex; un baton de ciocolatina are in jur de 500kl ..de mai mananci de cele 300kl care ti-au ramas?
Pe langa kalorii ne mai uitam si la grasimile saturate.
Nu este recomendat sa mananci niciun fel de dulciuri cand suntem la un regim alimentar sau o dieta stricta ..pentru ca in loc sa mananci hrana de care corpul tau are nevoie exemplu 3 piepturi de pui la gratar si o salata verde fara dressing tu ii dai doar o ciocolatina ...si nu faci decat sa inrautatesti situatia...
Daca tii sa mananci ceva dulce, eu te sfatuiesc o patratica de ciocolata neagra sau un merengue pentru ca este facut din proteina.