| 1Q a întrebat:

Daca de ieri seara mi-o aparut simptome de raceala precum durere in gat, durere de cap si nas infundat insa nu am facut febra ce medicament trebuie sa iau ca sa previn aparitia unei raceli? repet nu sunt racit, am doar simptomele

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Captoresque a răspuns:

Deci ce am invatat eu la facultate: Simptomatologia reflecta o anumita stare patologica, deci daca ai simptomele e clar ca esti racit. In rare cazuri se poate sa fie niste simptome false, care sa nu indice o patologie specifica dar sa indice catre o alta. Si nu trebuie sa ai febra ca sa fii racit. Oricum ce-i in cazul tau e o raceala foarte usoara.
Eu zic sa iei Nurofen Raceala si Gripa sau Coldrex MaxGrip (din-ala cu gust de lamaie, pui si niste miere in el ca sa-ti treaca durerea din gat). Totusi, nu le lua pe amandoua o data, ia-le la un interval de 2 ore intre ele ca sa isi faca efectul gradat. Nurofen poti lua o data la 8 ore, dar iti garantez ca daca iei unul scapi. Pentru nas infundat, fa-ti o infuzie cu sare (da, apa fiarta cu sare), si inhaleaza aburul. Stai in casa toata ziua, eventual si maine (de, perioada de convalescenta, n-ai ce sa faci), stai in pat, uita-te la televizor si mai fa-ti un ceai de lamaie ocazional.
Toate medicamentele le gasesti in farmacie fara prescriptie medicala, si citeste prospectul medical cu atentie.

Dar de ce nu consulti un doctor, eventual medicul de familie sau chiar farmacistul? Daca nici eu, care sunt studenta la Medicina nu sunt intocmai capabila sa-ti dau cele mai bune sfaturi, fii sigur ca nu gasesti raspunsurile potrivite aici pe TPU.

11 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Iti recomand Imunogrip sau Imunorezistan Forte. Contine Echinaceea si iti va intari sistemul imunitar.

| Zenithf a răspuns:

Nu o sa scapi de raceala, dar simptomele astea se vor ameliora daca iei paracetamol sinus si fenosept (fenosept sau faringosept).

| onasis1961 a răspuns:

Câteva ceaiuri fierbinţi cu lămâie, iar dacă durerea-n gât se accentuează fă gargare cu apă cu sare.Ameliorare 100%.

| superdorex a răspuns:

Un ceai fierbinte si citeste ca aici gasesti tot ce vrei da? http://www.efarma.ro/category.php?parent=92

| DenisIonut01 a răspuns:

Te poti duce la doctor big grin sau du-te la farmacie si ia-ti niste vitamina C, combinale cu niste limonada, ceai cu lamaie sau manca lamaie goala big grin cumpara si kiwi sunt foarte bune.

| EvaneSScence a răspuns:

Fa-ti cateva ceaiuri cu miere si lamaie, stai la caldura si ia de 2 ori pe zi cate un parasinus sau nurofen daca nu ai febra.
Daca te doare si gatul, ia Strepsils, e cel mai de efect.

| JohnSimon1983 a răspuns:

Salut.

Iti recomand sa iei Theraflu Sinus. Il gasesti la oricare farmacie. De asemenea, daca vrei o metoda alternativa (naturala) de a scapa sau prevenii raceala sau simptomele pe care le ai, acceseaza lumeaplantelor.info si vei gasi garantat raspuns la problema ta. Sper sa-ti fie cu folos.

| d4ea a răspuns:

Paracetamol,paracetamol sinus si ceaiuri pentru gat.

| alyinus a răspuns:

Nurofen sau septilin (e fffffffff bun). Plus ca septilinul ajuta si la imunitate

| Diplomatica a răspuns:

De durere in gat poti lua: Strepsils; de cap: nurofen/panadol si de nas infundat: spray nazal. Pentru a preveni raceala, poti lua : ACC si eventual un Coldrex... sper sa te ajute! Sa te faci bine!

| Tatiana_Lotca_1990 a răspuns:

Raceala nu tot timpul se manifesta cu febra, iar medicamentele chimice nu sunt cea mai perecta optiune, pentru ca ele 'ascund' simptomele pentru o perioada si face ca organismul sa slabeasca din ce in ce la nivel imunitar, cel mai bine e sa incerci homeopatia, curatirea organismului si in asa mod nici odata nu vei raci (eu deja de 2 ani nu am racit niciodata)