| Girly97 a întrebat:

Daca de la nastere am avut miopie, si acum am dioptrii cam mari (-2.50 la ochiul stang si -3.50 la ochiul drept), cand ajung la varsta de 40-45 ani cand cei mai multi vor avea probleme cu vederea de aproape, ar insemna ca eu m-as vindeca de miopie si as trai fericita? Pot citi foarte bine fara ochelari, dar imi e imposibil la tabla fara ochelari.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Asa sa fie, dupa cum spui tu.

| zurick a răspuns:

Până la vreo 18-25 de ani dioptriile tale vor continua să crească și după vor stagna. După vreun an-doi în care dioptriile tale au stagnat, vei putea să faci operație cu laser pentru a scăpa de ochelari.De miopie scapi cu operația cu laser, dar de abia după ce a stagnat.(1-2 ani)
PS.Eu am -3 și -3, 25