| Poinsettia a întrebat:

DAU FUNDITA pentru raspuns folositor. Mama mea nu vede cu ochiul drept. Are miopie la el de vreo -20. E din nastere. Se mai poate face ceva? Se gasesc ochelari cu dioptrii potrivite pentru ea? Cat ar costa o operatie? Ar fi riscuri mari pentru. o asemenea dioptrie?
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ikram a răspuns:

Gasesti lentile cu drioptrii asa de mari, daca nu eventual un - 15-17 sa vada macar cat de cat.
Operatie nu este bine de facut, sunt riscuri destul de mari si la drioptrii mai mici, la o asa dioptrie nici nu cred ca se incumeta vreun doctor. Oricum in SUA nici nu se mai fac operatii de acest gen de mai mult timp pentru ca nu sunt sigure (doar in cazurile speciale).

Incearca sa ii faci niste ochelari, ca sa se descurge cat de cat. La celalt ochi are o dioptrie mai mica? Eventual poate gasesti lentile cu dioptria exacta pentru un ochi si cu celalt sa vada 80% este bine. Chiar va reusi sa vada destul de bine.

2 răspunsuri:
| sincer a răspuns:

Este in Sibiu un doctor care face operatii la ochi si la retina, este foarte bun, m la el s-a operat si un goleg de-al meu si acum vede perfect si nu mai are nevoie de ochelari, dar am sa iti dau Luni numele si posibil Nr de tel direct al doctorului, poti lasa un mesaj aici sa stiu daca doresti Nr de tel si adresa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciun doctor intreg la cap nu se baga la operatie cand dioptria este asa de mare, 80% din cazuri duc la dezlipire de retina. Depinde de miopie si daca nu are si alte afectiuni pe langa asta, dar ar fi posibil teoretic o inlocuire de cristalin. Intai gaseste un doctor dispus pentru asa ceva si costurile se discuta dupa. Nu sunt medic, dar te sfatuiesc sa nu te iei dupa oricine fiindca o operatie la dioptrie -20 nu e ca una la -8.
Multa sanatate oricum