| midnight_2375 a întrebat:

Mi-am luat ieri ochelari. Am miopie mica. La ochiul stang -0.5 si la ce; drept -0.25. Vederea se corecteaza?

Răspuns Câştigător
| Victoria a răspuns:

Depinde de persoana. La unii miopia se corecteaza in timp, daca este detectata de la inceput(asa cum cred ca e si cazul tau), iar la altii aceasta creste continuu, daca este detectata intr-o stare deja avansata.

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Miopia nu se vindeca, ci creste incet incet, daca porti ochelari. Daca nu porti, evolutia e mult mai rapida.

Abh
| Abh a răspuns:

Asta vei vedea in timp.La unii se corecteaza, la unii avanseaza pana la terminarea cresterii. Eu am pornit de la -0, 75 la 9 ani si am ajuns la -3, 00 la 18 ani.De atunci se mentine la dioptriile astea.

| Leea1234 a răspuns:

DA, se corecteaza, eu pe la 10 ani aveam -0, 5 nu mai stiu la care dintre ochi...si dupa vreo 3-4 luni, s-a corectat!

| melissa_3397 a răspuns:

Poate da, poate nu... doctorul stie cu sigurantawinking

| ÅñdRa a răspuns:

Buna si eu am miopie si port ochelari de doua luni.
As vrea sa-mi pot face si o operatie...desi costa cam mult as face orice ca sa nu mai port ochelari.
Poate ca tu mai ai o speranta ca sa ti se corecteza,,, dar eu nusad

| chrissi a răspuns:

Eu stiam ca miopia nu se corecteaza decat cu operatie laser. Si eu port ochelari din cauza miopiei de cand aveam 10 ani. Oricum oftalmologul mi-a spus de la inceput ca imi trebuie ochelari ca sa pot vedea, nu ca sa-mi corectez ochii. La inceput am avut 0. 25 la ambii ochi si de atunci a avansat destul de tare chiar. straight face

| zuzu_3087 a răspuns:

Da se corecteaza si eu am avut fix ca tine...am purtat ochelarii 6 luni apoi cand m-am dus sa fac iar control mi s-a corectat...nu trebuia sa mai port ochelari:*

bye bye:*

| drg1994 a răspuns:

Da de ce nu depinde de ce a zis doctorul de oki nu?

| acris a răspuns:

Miopia se corecteaza daca porti ochelarii dar depinde

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea se corectează miopia. Creste mereu câte un pic. Singura soluție ar fi ca după 20-22 de ani sa faci operație care costa destul de mult. Pana atunci poți purta ochelari pe care trebuie sa ii schimbi cel puțin la un an sau lentile pe ca la fel trebuie sa le schimbi deoarece dioptria va creste continu. Medicul ar fi trebuit sa îți explice asta.

Don`t worry și eu port ochelaribig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. daca ii vei purta. happy eu am -1 ...stai calm

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce simtome aveai? asa am si eu dar mi s-a spus ca nu sunt necesari, dar ma dor ochii de mor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu niste probleme cu ochii. Nu mai vad asa de clar... oricum am miopie mica. Sper ca sa se corecteze de curand, o sa ma duc sa vad ce spune doctorulbig grin

| Denysuk_3788 a răspuns:

Eu am ochelari ddin septembrie 2008 aadica de cand am observat ca din ultimele banci nu vad la tabla si acum am 0. 8 si mie mi-a spus oftalmoloagahappy ca miopia nu scade pana la 20 de ani si de la 20 de ani incolo ori iti creste ori iti scade nu stiu sigur

| Rina_2681 a răspuns:

Da se corecteaza daca vei purta mereu ochelari pine se imbunatateste vederea. daca nu va fi si mai rau. sfatul meu poartai mereu. puphappy

| Andrei_6051 a răspuns:

Nu se corecteaza vederea cu ochelari. mai ales ca ai dioptrii mici nici nu ar fi trebuit sa cumperi ochelari. uitate aici. www.renuntalaochelari.com