| anonim_4396 a întrebat:

Daca deja ai slabit foarte multe kg doar prin infometare cum poti evita efectul yoyo?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

În primul rând, un regim alimentar echilibrat.Nu poți trece brusc de la o extremă la cealaltă, adică de la înfometare la "masa de duminică" gen ciorbă apoi friptură grasă și după desert. Începe să consumi fructe/legume/cereale, pentru vitaminele și fibrele de care corpul tău are nevoie.
Iar cel mai important, evită sedentarismul. Alergări sau plimbări seara, exerciții ușoare, nu neapărat solicitante și relaxează-te.
Multă baftă!
O zi minunată!

| anonim_4396 explică (pentru Musique):

Si cat timp ar trebui s-o tin asa?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu m-am infometat ca sa slabesc, m-am infometat pentru ca eram foarte suparat pe viata, eram satul sa mai fiu batut, batjocurit si torturat in propria-mi casa, voiam sa traiesc si eu ca un om normal. Nu sunt vreun emo daca asta credeti, am avut probleme cu adevarat grave, n-ati rezista sa traiti ce am trait eu. (Nu ma intrebati despre ce-i vorba, nu vorbesc despre asta aici pe net cu oameni care nici nu-i cunosc)

Conteaza doar ca in final am primit ce mi-am dorit, acum sunt si eu fericit dupa atatea chinuri si suferinte. Problema aia s-a rezolvat si nu voi mai pati vreodata asa ceva.

VA ROG NU IMI TINETI PREDICI si nu va abateti de la subiectul intrebarii, oricum nu voi mai face vreodata asa ceva.

Dar eu oricum, ma bucur ca am slabit. Ce trebuie sa fac ca sa nu ma ingras la loc?

| kiri11 a răspuns:

Este foarte greu ca prin slabirea survenita prin infomentare sa nu ai parte de efectul yoyo. Pentru a te mentine incearca sa mananci cat mai mult doar dimineata pentru ca pe parcursul zilei caloriile sa se arda din activitatea zilnica. Cina sa fie cat mai putin calorica - fructe cel mai indicat. Suplimentul acesta tot ar putea sa ti fie de ajutor pentru mentinere - http://jurnalzilnic.com/sanatate/medicii-au-ramas-surprinsi/

| Violetta69 a răspuns:

Iti recomand sa faci cat mai mult sport zilnic, de cate ori ai timp, ca sa consumi cat mai multe calorii zilnic. Alergat prin parc, urcatul si coboratul scarilor din bloc de mai multe ori, exercitii de pe internet. De asemenea, pentru mentinere am citit ca se bea o cana de apa cu o lingura de otet de mere in fiecare zi, dimineata(si pentru slabit se bea asa inainte de fiecare masa).
Dupa o masa consistenta poti sa faci imediat niste exercitii sau sa te plimbi, nu sa lenevesti.
Poti sa mananci asa mai putin, incat sa nu te simti saturat, dar sa mananci.
Si eu am slabit 15 kg si incerc sa fac toate astea zilnic. Am pus si eu mai devreme o intrebare de genul acesteia, pe care ai pus-o si tu, sper ca voi afla mai multe si voi reusi sa ma mentin.
Succes si tie! kiss

| anonim_4396 explică (pentru Violetta69):

Si cata vreme ar trebui s-o tin asa?