| ibrCodrut a întrebat:

Daca donez sange, dauneaza?
(Inchegarea sangelui, etc.)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu dauneaza nimanui, donatul sangelui, dar trebuie sa ti se faca analize stricte, sa vada daca sangele tau este sanatos.

Coagularea sangelui nu este afectata de donare sau transfuzie.

2 răspunsuri:
| Florin9Florin9 a răspuns:

Din câte știu ești testat cumva înainte dacă ești ok să donezi sau dacă starea ta de sănătate nu permite.

| Catalin77945 a răspuns:

Nu dauneaza, e chiar benefic sa donezi sange, primesti bonuri de masa + anumite analize, si oricum te testeaza inainte sa donezi, deci totul e safe.