| soffie a întrebat:

Daca dupa fiecare masa vomiti, slabesti? raised eyebrows

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Daca vomiti dupa masa, inseamna ca suferi de bulimie, boala care in timp poate duce la probleme grava de sanatate, inclusiv la deces. Consulta un psiholog.

| PanaceuUniversal a răspuns:

Daca dupa fiecare masa vomiti... mori! Numai fetele prostutze si fara prea multa minte fac asta! Slabesc brusc si in vreo cateva luni apar primele semne de gastrita. Nu dupa mult timp apare hipertrofierea celulelor esofagului (afectate de acidul gastric). Nu mai dureaza mult si primele leziuni la nivelul mucoasei gastrice ( la stomac ) isi fac aparitie : apare ulcerul gastric. Deja persoana in cauza nu mai poate sa mai manance aproape nimic. Hemoragiile digestive duc la anemie, si in curand persoana in cauza ajunge anemica, fara putere si fara vlaga, alba ca varul la fata. Intre timp hipertrofierea(cresterea in numar si grosime) a celulelor de la nivelul esofagului continua. Una dintre acele celule insa se modifica: apare prima celula canceroasa. Ea prolifeleaza. In cateva luni semnele de slabiciune, pierderea extrema in greutate, incapacitatea de a manca imping persoana in cauza la spital. Afla ca are cancer datorat regurgitatiilor repetate ce au afectat mucoasa esofagului, si ulcer gastric!

Mai are cel mult un an de trait daca nu incepe tratamentul acum!

PS: Acum du-te si vomita fato! Te asteptam la spital!

| soffie explică (pentru PanaceuUniversal):

Nu m-am referit la persoana mea cu aceasta intrebare happy.Am vazut persoane care fac asta si ma intrebam unde se ajunge.

| Tinna_Cristina_1989 a răspuns:

Sa stii ca risti sa mori.Atat happy Slabesti de nu te mai scoate nici mama doctorului din rahat.